Televízia Markíza odvysielala koncom marca reportáž o dôchodcoch zo zariadenia sociálnych služieb, ktoré sa nachádza na ulici Pri Vinohradoch v Rači.

Seniori podpisovali petície a robili zhromaždenia proti likvidačnému zvýšeniu cien.

Seniori podpisovali petície a robili zhromaždenia proti likvidačnému zvýšeniu cien.

Podľa reportáže sa v súdnej sieni ocitlo vyše 20 dôchodcov – väčšina z nich bola na súde prvýkrát v živote. Obžalovaní sú z neplatičstva. Zariadenie sociálnych služieb v bratislavskej Rači, ktorého zriaďovateľom je Bratislavský samosprávny kraj, im zdvihlo nájom.

Dôchodcovia však toto zvýšenie odmietli a ďalej platia pôvodný nájom vo výške okolo 140 eur. Výsledkom je žaloba zo strany zariadenia a 5 rokov sa ťahajúci spor…

„Tak nás psychicky týrali. My sme sa nedali. Boli dve úmrtia! Nehnevajte sa, zo 140 na skoro 300 euro?!“ povedala pre televíziu Markíza jedna zo senioriek.

Prvýkrát som na súde, kde ma obžalujú, že sa obohacujem. A dosť ma to bolí,“ pridal sa jeden z dôchodcov a ďalšia staršia žena si posťažovala v podobnom duchu: „Ja som na to nerobila 46 rokov, aby som na konci svojho života živorila. To je psychické týranie. Oni by mali zaplatiť mne!

Dôchodcovia argumentujú, že platia len za ubytovanie, žiadne iné služby nedostávajú. Stravu si kupujú zvlášť, rovnako zvlášť patria aj elektrinu. Nové zmluvy odmietli podpísať dovtedy, kým nebudú vedieť, na čo peniaze pôjdu.

Chcú vedieť, aké sú skutočné náklady na bývanie. „Poskytovateľ ich vyčísľuje vo výške takmer dvojnásobku toho, čo štatistický úrad zverejňuje,“ povedal na súde zástupca seniorov Pavol Ščepán.

Riaditeľ zariadenia sa pred kamerou vyjadriť odmietol a odporučil redakciu na vedenie Bratislavského samosprávneho kraja. “Kraj nemá súdny spor s klientmi v Rači. Podnet podalo samotné zariadenie,” odpovedala za župu Veronika Bauchová.

Krajská samospráva podotýka, že seniori neplatiči sú v zariadení de facto načierno a sú jediní z 1700 dôchodcov, ktorí nové zmluvy nepodpísali. Obhajca seniorov oponuje, zmluvy boli vraj nevýhodné.

„Zmluvou sa dobrovoľne vzdávajú toho práva, že majú platiť len do výšky ekonomicky oprávnených nákladov,“ upresnil advokát dôchodcov.

Sudkyňa podrobne vypočula jediného zo seniorov a pojednávanie po 2 hodinách odročila. Ďalšie pojednávanie v spore, ktorý sa môže stať precedensom aj pre ďalších klientov sociálnych zariadení, je vytýčené na 30. apríla.

Foto: Račan

Fotogaléria