Mnohí hovoria o záchrane vinohradov, pričom ich naivné predstavy vyvolávajú úsmev a neznalosť problematiky doslova vyrážajú dych. Na druhej strane sa v Rači objavili ľudia, ktorí majú skúsenosti z praxe a za sebou aj konkrétne výsledky v podpore toho najcennejšieho dedičstva, ktorým Rača ešte stále disponuje. Jedným z tých, ktorí dokazujú, že vinohrady sa nezachraňujú statusmi na sociálnych sieťach ani mlátením prázdnej slamy, ale činmi, je neúnavný propagátor račianskeho chotára Ivan Vrana.
Ľudia vás poznajú ako predstaviteľa novej generácie propagátorov račianskych vinohradníckych tradícií. Vidíte v tomto smere za posledné roky zmeny k lepšiemu?
Myslím si, že sa nám spoločne s členmi Račianskeho vinohradníckeho spolku podarilo dosť vecí vylepšiť. Organizujeme množstvo akcií u nás aj v centre Bratislavy – tú rád s nadsázkou označujem za predmestie Rače. Vďaka tomu sa s históriou nášho vinohradníctva zoznamuje stále viac miestnych ale aj zahraničných turistov. Dlho som bojoval o ich priazeň a podporu, ale snaha sa vyplatila! Máme za sebou dva ročníky Špacírky po račanských pivnicách, čo je jedinečná akcia na ktorej sa môžu ponúkať vína s pôvodom výlučne z nášho chotára.

Ivan Vrana kandiduje za poslanca miestneho zastupiteľstva v Rači
Čo by pomohlo ľuďom okolo vinohradov zo strany samosprávy, aby sa záchrana tradícií stala ešte reálnejšou?
Zo strany samosprávy cítime asi najväčšiu podporu za posledných 25 rokov. Treba si na jednej strane uvedomiť, že sme súčasťou metropoly, ale je potrebné aby sa zo strany kompetentných prihliadalo na to, že neobrábane vinice sú niekoho majetkom, o ktoré by sa mali vlastníci starať a udržiavať ich. Ak to nezvládajú, môžu ich dať do prenájmu susednému vinohradníkovi. V tomto by samospráva mala mať viac právomoci. Snažím sa budovať v ľuďoch lokálpatriotizmus. Vyše 21 tisíc obyvateľov Rače by poľahky mohlo pomôcť našim vinohradníkom s odbytom produkcie, ako to robia trebárs v susednom Rakúsku. Tam sused suseda podporuje. Potom by aj mali vinár mohol z modernizovať svoju prácu, kúpiť „zánovný traktor“ ale čo je hlavné mohol by obrobiť väčšiu plochu vinohradov a podporiť takýmto jednoduchým spôsobom prostredie, v ktorom žije. Iba obrábané vinohrady sú zárukou, že v n ich nehrozí výstavba, to by si mal každý uvedomiť…

Ivan Vrana je znalcom račianskeho vinohradníckeho chotára, sprevádza po ňom milovníkov vína

Ivan Vrana je someliér a veľký propagátor račianskej frankovky.
Akú známku na vysvedčení by ste dali vedeniu Rače za výsledky v posledných 8 rokoch?
Nemám v obľube hodnotenie niekoho práce známkovaním. Je tu množstvo roboty, čo sa tu za uplynulí čas spravila, a nie vždy to bolo ľahké. Veľa negatív sa zdedilo od predošlého vedenia. Bolo čo naprávať. Kameňom úrazu je často legislatíva v stavebníctve, v súdnictve, v možnostiach ochrany životného prostredia. Vtedy sú ruky zviazané. Dávať len jednotky býva zradné a môže priniesť uspokojenie. Na jednotku asi nie je žiadna samospráva v Bratislave, ale hodnotenie práce vedenia našej mestskej časti mi vychádza pozitívne.
Doteraz ste ešte poslancom neboli. Prečo ste sa rozhodli kandidovať?
Už v minulých voľbách som kandidoval ako nezávislý na post poslanca. Vtedy to nevyšlo, chýbalo mi okolo 230 hlasov. Vyburcovalo ma to. Mám našej Rači čo vracať – narodil som sa tu ja aj moje dve deti, žijem tu, mám tu celoživotných priateľov, ktorí mi osobne vyjadrili podporu pri mojom rozhodnutí kandidovať opäť za poslanca. Rača je môj DOMOV a chcem pre ňu pracovať!

Ivan Vrana s Romanom Žitným (vľavo) počas hokejbalu na ihrisku na Záhumeniciach.
Kde vidíte svoje miesto v prípade zvolenia za poslanca? Akú agendu by ste považovali za svoju srdcovú záležitosť?
Pohybujem okolo vinohradníkov a vinárov, usporiadali sme množstvo kultúrnospoločenských akcii, mám tiež blízko k športu, robíme akcie pre školskú mládež, tak asi v týchto oblastiach by som sa najradšej angažoval.
Ivan Vrana
Narodený: 10. januára 1968 v Bratislave
Povolanie: Živnostník
Záujmy: šport, príroda, kino
Bez komentára