K téme výstavby ďalšej 8-podlažnej budovy na sídlisku Záhuámenice v Rači sa pre článok v Denníku N vyjadril aj podnikateľ a developer Ivan Kmotrík. Čo odkázal mestským poslancom a všetkým, ktorí zahatali výmenu pozemkov developera so samosprávou a tým aj budovanie nového verejného parku s detským ihriskom v Rači?

Komplex bytoviek v Rači sa môže ešte rozšíriť o ďalšiu výškovú budovu. Poslanci mesta sa nedohodli a nevymenili si s developerom pozemky, na ktorých chcel postaviť park. Autor v článku opisuje sklamanie majiteľov nových bytov v komplexe Radničné námestie Rača. „Predajca garantoval, že kupujeme byty pri novom parku. Developer nás ťahal za nos,“ hovorí pre portál 28- ročný muž, ktorý sa do novej bytovky prisťahoval pred rokom aj s manželkou.

Takto by mala podľa pôvodného stavebného povollenia z roku 2010 vyzerať nová 8-podlažná budova na Rustaveliho ulici

Odmietnutá zámena

Park mal mať vyše 3-tisíc štvorcových metrov, na takmer tretine jeho plochy by bolo detské ihrisko. Nič z toho nebude, mestskí poslanci zámenu v októbri druhýkrát odmietli, uvádza Denník N. Poslanci a obyvatelia sa nevedeli zhodnúť, či je výmena pre mesto výhodná, čo bude s parkom a s vymenenými pozemkami.

Mestský poslanec Jozef Uhler označil vlani na jeseň ponuku developera za vyhrážky. „Myslím si, že tam nič nepostaví. Nemôže si to dovoliť voči ľuďom, ktorí si tam kúpili byty a sľuboval im bývanie pri parku.“

Podnikateľ Ivan Kmotrík. Foto: ŠK Slovan

Kmotrík: Nech teraz nikto neplače

Od začiatku mája je už pozemok oplotený aj s informáciou o výstavbe polyfunkčnej budovy a bagre sa zakusli do zeme. Kmotrík hovorí, že nebude riešiť žabomyšie vojny medzi mestom a mestskou časťou. „Nech nikto neplače, keď to dvakrát odmietli. Pre mňa-za mňa, nech je to rozbité a nech tam stoja garáže. Mohli to mať pekné, aj ten návrh bol veľmi pekný.“

Kmotrík tvrdí, že nevie, čo teraz s pozemkom spravia, pripustil aj možnosť, že ho predajú.

Starosta: Obmedzte aspoň objem

Starosta Pilinský v májovom Račianskom výbere Račanov varoval pred hroziacou výstavbou a spoločnosti Intercom Development adresoval otvorený list, v ktorom žiada, aby dodržal sľub.

„Tento verejný apel je moja posledná a najosobnejšia možnosť, ako zabrániť ďalšej výstavbe na Záhumeniciach… Kúpili by si vaše byty, keby vedeli, že budú zo všetkých strán obklopení ďalšími budovami?“

Pilinský developera žiada, aby prehodnotil výstavbu ďalšej budovy, hoci má povolenia. „Ak je už vaše rozhodnutie o výstavbe nezvratné, žiadam vás znížiť aspoň jej objem. Vytvorte na tomto priestore v centrálnej časti obce čo najviac zelene, miesto na oddych, hry. Som presvedčený, že ste nám to všetkým tak trochu dlžný,“ končí list.

Viac aj tu: Čo odkazuje starosta Pilinský tým, ktorí pripravili Raču o nový park?

Fotogaléria:

Zdroj: Denník N, úprava: Račaweb.sk, foto: archív, ŠK Slovan, Intercom Development