Na trhu s realitami sa Alexandra Bachratá Lipianska pohybuje už niekoľko rokov. Ako rodáčka z Rače má samozrejme tak profesionálny, ako aj všeobecný prehľad o tom, čo sa deje v jej okolí. V rámci témy “Za koľko sa dá reálne predať a kúpiť vinohrad v Rači” (viac tu), ktorú zverejnil spravodaj Račan, sme sa jej pýtali na otázky, ktoré zaujímajú tak vlastníkov, ako aj potenciálnych kupcov vinohradníckych pozemkov.

Aká je z vášho pohľadu situácia s predajom viníc v Rači?

Alexandra Lipianska

Vinice sú na realitnom trhu artikel, ktorý sa “hýbe” veľmi málo. Je to tak aj v Rači. Podľa mňa majitelia, ktorí vinice vlastnia, ale inak sa o ne nestarajú, vyčkávajú na možnosť lepšieho predaja, ktorý by mohol v budúcnosti nastať iba so zmenou územného plánu. Pokiaľ sú to stále vinice bez nádeje na výstavbu v blízkej budúcnosti, ich cena sa dnes hýbe od pár eur do pár desiatok eur za m2. Závisí to od stavu výsadby, veľkosti a tvaru pozemku, umiestnenia v rámci lokality. Treba si uvedomiť, že množstvo vinohradov je úzkych a dlhých – tento tvar ani v budúcnosti neumožní výstavbu. V takom prípade ich hodnota zásadne nestúpne ani v budúcnosti. Museli by sa spojiť viacerí majitelia či spolumajitelia, ktorí majú záujem predať a dokážu sa zhodnúť na cene. A to sa ešte stále nebavíme o vyňatí z pôdneho fondu, čo je dlhý a finančne náročný proces.

Vidíte nejakú zmenu v myslení vlastníkov neobrábaných viníc pri ich predaji prípadne prenájme?

Stretla som sa s majiteľmi viníc, ktorí chceli predať, no ich predstavy o hodnote ich vinohradu sa absolútne vymykali reálnej cene! “Veď je to v Rači a raz sa tam bude stavať!” To boli ich slová. Samozrejme, že sa mýlia. Je veľa miest kde sa stavať nikdy nebude – buď kvôli platnému územnému plánu, alebo preto, že na parcele 5 krát 200 metrov nikto nič nepostaví.

Za koľko sa dá reálne predať m2 vinohradu v lokalite, kde najbližších 10-15 rokov nemožno rátať so zmenou Územného plánu a teda výstavbou?

Meter štvorcový vinohradu sa dá reálne predať od pár eur do pár desiatok eur za m2. Keď ma oslovil majiteľ vinohradu s prosbou o predaj, spojila som sa priamo s vinohradníkmi a vinármi v Rači. Ak bol z ich strany o vinohrad záujem a prišlo k dohode o cene, bol obchod. Išlo však o ľudí, ktorí tu aj naďalej plánujú pestovať hrozno a zachovávať miestnu tradíciu.

Je zo strany vinohradníkov záujem o kúpu pozemkov na pestovanie viniča?

To, čo ako Račanka považujem za pozitívne je, že pretrváva a rastie záujem vinohradníkov o zachovávanie tradícií a ich rozvíjanie. Majú na tom zásluhu najmä staré račanské rodiny, kde mladí vinohradníci a vinári preberajú rodinnú tradíciu. Je to dobrý signál a nádej pre Raču, že vinohradníci majú záujem o kúpu vinohradov a ich zveľaďovanie.

O čo je v Rači na realitnom trhu momentálne najväčší záujem?

Stále je tu najväčší dopyt po bytoch a domoch, a tiež je záujem o kúpu pozemkov na výstavbu rodinných domov. Rača je obľúbená mestská časť s kompletnou občianskou vybavenosťou a výhodou napojenia na centrum mesta električkou. Nehovoriac o Karpatoch, turistike, zeleni, pokoji a rozširujúcich sa možnostiach na športovanie vo voľnom čase, ktoré sú z pohľadu Bratislavy naozaj pestré.

Alexandra Lipianska sa vyjadrila k téme, ktorú priniesol spravodaj Račan: Aká je reálna cena vinohradov v Rači?

Ako vidíte výstavbu v Rači v porovnaní s Novým Mestom či ďalšími lokalitami v Bratislave?

Realizovaná výstavba v Rači súvisí so stále obrovským záujmom o bývanie v tejto mestskej časti. Ukázalo sa, že stále je tu určitý priestor, kde ešte môže niečo pribudnúť. No toto sa deje vo všetkých mestských častiach. V Novom meste sa napríklad stavia, aj rekonštruuje už postavené, čo už ale prestalo slúžiť svojmu účelu. Osobne ďalšiu výstavbu v Rači vnímam skepticky, lebo si myslím, že už by to išlo na úkor kvality bývania v tejto úžasnej časti Bratislavy.

Viac aj tu: Koniec klamstvám: Za koľko sa dá reálne predať a kúpiť vinohrad v Rači?

Galéria: Alexandra Lipianska

Viac aj tu: Račania Alexandra a Ján Lipiansky: Ich manželstvo sa začalo oslovením v autobuse!

Jč, foto archív