Zariaďovanie novej či zrekonštruovanej nehnuteľnosti, ale aj obnova dlhoročného domova, sa stali pre množstvo rodín doslova rituálom. V spleti ponúk veľkých obchodných domov s nábytkom, ale aj konkurencii menších predajní ponúkajúcich kvalitné produkty od svetových dizajnérov, sme sa snažili zorientovať s pomocou odborníka na túto oblasť. Špecialista na bytové doplnky a zariadenie Ľubor Badura je majiteľom predajne Innovamento v Krasňanoch, ktorá je na Peknej ceste otvorená od roku 2014.

Mení sa u Slovákov vzťah k tomu, ako vyzerá ich bývanie?

Určite áno. Za tých necelých 5 rokov, čo sme otvorili náš showroom na Peknej ceste v Rači – Krasňanoch, pozorujeme postupom času u našich zákazníkov rastúci záujem hlavne o kvalitný nábytok. V druhom rade ich zaujíma dizajn a potom je to funkčnosť. Práve na tieto 3 faktory sme sa pri otváraní showroomu INNOVAMENTO zameriavali. Preto ponúkame nábytok aj na mieru od výrobcov, ktorí nám garantujú kvalitné výrobky s moderným dizajnom, na ktorých výrobu používajú najkvalitnejšie materiály. Tým sa eliminujú aj reklamácie a garantom sú aj predĺžené záručné lehoty až do 25 rokov s doživotným pozáručným servisom! Zastupujeme značky, ako sú napríklad SITS, Kaplan, Magnifl ex, Jitona, Kolinger, STACH alebo Aksamite.

Ľubor Badura, INNOVAMENTO

Ceny nehnuteľností rastú z roka na rok. Je vývoj adekvátny aj v oblasti prvkov interiérového dizajnu?

Tento trend je aj v nábytku. Výrobcovia pri svojich výrobkoch čoraz viac začínajú spolupracovať s poprednými svetovými dizajnérmi. V kombinácii s rastúcimi cenami surovín, potrebných pre výrobu sedačky, postele alebo matracu, sa to bez navýšenia cien nábytku nezaobíde.

V Rači aj Krasňanoch, kde máte vašu predajňu, sa v poslednom období dostavalo niekoľko nových projektov. Ostáva ľuďom po kúpe prípadne rekonštrukcii bytu či domu dostatok prostriedkov, aby investovali aj do kvality zariadenia?

To je dobrá otázka. Ale je to individuálne. Niekto od začiatku rátal aj s rezervou na zariadenie, iný musí vo finálnej fáze obracať každé euro. Stáva sa, že k nám zákazník príde po vytúžený tovar, ale po vyplatení bytu či domu mu už na konkrétny produkt nevychádza rozpočet. Byt si teda zvyčajne zariadi v úspornom režime a vyhliadnutú vec si k nám príde kúpiť po nejakom čase, keď si zas niečo našetrí. Pri niektorých klientoch je to rok, ale môžu to byť aj 3 roky.

V čom je hlavný rozdiel medzi dizajnérskymi značkami a tovarom z veľkých obchodov s nábytkom?

Showroom INNOVAMENTO

Najväčšie rozdiely sú v použitých materiáloch. Dizajnérske fi rmy si dajú záležať, aby aj tá najmenšia spinka bola z kvalitného materiálu. Konečný produkt musí byť nie len dizajnový, ale aj pohodlný. Nesmie byť dizajn na úkor kvality a pohodlia. Tomu zodpovedá aj cena výrobku. Veľké obchodné domy s nábytkom (siete) idú hlavne na kvantitu, čomu zodpovedajú aj ceny ponúkaných produktov. Veľkí hráči dokážu výrobcov prinútiť, aby bol ich produkt takpovediac spotrebný, teda aby vydržal požadovanú dĺžku záručnej doby. Spoliehajú sa, že zákazník si k nim potom príde kúpiť znova tovar, ktorý mu vydrží zase len do konca záručnej doby a tak to ide dokola.

Môžete uviesť nejaký konkrétnejší príklad?

Ako môže trebárs veľká rozťahovacia sedačka s úložným priestorom v tvare “U“, stáť 800 eur aj s daňou? Je to tým, z akých materiálov je vyrobená. Tento faktor sa vždy odzrkadlí na cene. Ak vidíme ponúkanú sedačku nejakej siete na billboarde za spomenutých 800 eur, asi na nej niečo nie je v poriadku a je veľký predpoklad, že tá sedačka nám vydrží maximálne tie 2 roky. Jednoducho kvalitný výrobok sa nedá cenovo oklamať. Kvalita všade na svete a v každom odvetví niečo stojí. Nie nadarmo sa hovorí: Nie som taký bohatý, aby som si dovolil kupovať lacné veci. Už naši starí rodičia vedeli, že do kvality sa oplatí investovať. Preto si treba vždy premyslieť, či si kúpiť nábytok v spotrebnej kvalite a meniť ho každý druhý rok, alebo radšej investovať do kvality, ktorá je ešte podporená napr. aj kvalitnou látkou. Takou látkou je trebárs u nás látka Aqua clean ľahko čistiteľná vodou. Dokonca výrobca má aj kolekciu látok pre domácich miláčikov – psi a mačky. Tieto látky sú tak husto tkané, že zvieratká nemajú šancu vyťahovať pazúrikmi nitky z látky! Na aké detaily výrobku by som sa mal ako laik sústrediť, aby som si bol istý, že kupujem naozaj kvalitu? Záleží, aký výrobok si kupujete. Či je to komoda, sedačka, posteľ alebo matrac. Pri sedačke a posteli je dôležité z akého materiálu má vyrobenú kostru, prípadne rám. Lebo buková kostra, čo je tvrdšie drevo, samozrejme vydrží dlhšie ako borovicová či smreková, čo je mäkšie drevo.  V mojom predchádzajúcom pôsobisku v jednej nemenovanej sieti s nábytkom som bol svedkom ako prišla zákazníčka s krikom, že zakúpená sedačka smrdí a niečo ju tlačí pri sedení. Sedačku chcela hneď vrátiť a priviezla ju so sebou. Trvala na tom, aby sedačku pred ňou rozobrali! Nikto nestojí o zlú reklamu a krik na predajni, tak jej vedúca vyhovela a dala už bez svedkov sedačku odčalúniť. Naskytol sa nám pohľad na kostru nábytku, ktorá bola vyrobená z neopracovanej brezy. Ešte mala na sebe kôru a konár, ktorý ju cez tenký molitan sedáku tlačil pri sedení. Vrchol bol, že na tom konári boli pri výrobe ponechané ešte aj listy, ktoré časom začali hniť! Ďalšia vec, ktorá je pri sedacej súprave podstatná, je pena použitá na výrobu sedákov (jej hustota označená v kg/m3) a tiež jej hrúbka. Rovnako treba dbať na výber látky. Dnes nájdete na trhu produkty rôznych výrobcov. Rozhodujúce je, akú má látka hmotnosť v g/m2 a koľko má látka tzv. martindale (oderov). Pri oboch je zásadné, čím vyššie číslo, tým lepšie. Trendom sú už pomenuté látky Aqua clean.

Showroom INNOVAMENTO

Aké sú trendy v zariaďovaní interiéru v posledných rokoch?

Rozdeľme to povedzme na kuchyňu, obývačku a izby resp. spálne. Kým niektoré trendy v bývaní sú vecou zopár mesiacov, iné ovplyvňujú naše bývanie počas niekoľkých rokov. Vo svojom domove sa ale chcete cítiť predovšetkým pohodlne a príjemne. Je pritom úplne jedno, či sa pri zariaďovaní budete riadiť minimalistickým štýlom, ktorý sa už niekoľko rokov teší obrovskej popularite, alebo uprednostníte napríklad retro či nadčasový škandinávsky štýl. Severské bývanie má k minimalistickému štýlu najbližšie a ako sa zdá, nič sa na jeho obľube nezmenilo ani v roku 2019. Škandinávsky štýl u nás nájdete v katalógoch švédskeho výrobcu SITS – špecializuje sa na výrobu dizajnových sedacích súprav, kresiel a okrajovo aj postelí. V každom interiéri existujú isté priestory, na ktoré sa tradične aplikuje biela farba. Práve tu sa však po novom začínajú objavovať rôzne odtiene čiernej, a to najmä v kuchyniach. Popularita tohto trendu sa jasne prejavuje v čoraz väčšom množstve čiernych spotrebičov, príslušenstva, povrchov a materiálov, ktoré dominovali medzinárodnému veľtrhu Salone Mobile v Miláne. Opätovný výskyt čiernej je reakciou na biele a svetlé farby, ktoré sa na scéne držali už veľmi dlho. V obývačke je zasa v móde minimalizmus, jemné línie a industrial.

Matrace talianskeho výrobcu Magniflex

Ako rýchlo sa menia trendy v interiérovom dizajne a nábytku?

V podstate sa každý rok objaví niečo nové, pravidlom sú meniace sa odtiene látky. Farbou pre rok 2019 je vyhlásená korálová podľa americkej spoločnosti Pantone, ktorá už tradične defi nuje aktuálnu farbu roka. Pre zaujímavosť – vlani to bola fialová a jej odtiene. Jediné čo ostáva v trende rovnaké, je drevina dub na rôzne spôsoby. Tento rok najmä v kombinácii s čiernymi kovovými časťami – surový kov nalakovaný na čierno, joklovina, roxory… Dub bol, je a bude podľa môjho názoru neokukaný. Za tie desiatky rokov, čo sa pohybujem v obchode s nábytkom, je to jediná drevina, ktorá nikdy nestratila atraktivitu u zákazníkov. Aké akcie či novinky plánujete vo svojej predajni na Peknej ceste v najbližšom období? Od júna do augusta máme medzisezónny výpredaj z expozícii, takže zľavy na tento tovar sú až do – 40%. Namiesto nich potom vystavíme nové modely, ktoré výrobcovia uviedli na trh v tomto roku. V septembri bude u nás mesiac zdravého spánku, počas neho odprezentuje svoje výrobky taliansky producent matracov Magniflex. V októbri sa zúčastníme už tradične výstavy nábytku MODDOM v Bratislave.

Ďakujeme za rozhovor!

Aj ja ďakujem za možnosť rozprávať o téme, ktorá mnohých ľudí zaujíma. Samozrejme, okrem bežných zákazníkov radi uvítame aj spoluprácu s interiérovými architektami, ktorí chcú svojim klientom ponúknuť jedinečné a neopakovateľné riešenia. Ich, ako aj milovníkov kvalitnej práce a dizajnu, ktorí sa chystajú zariaďovať alebo prerábať svoje príbytky, pozývam do showroomu INNOVAMENTO na Peknej ceste 5 s vchodom z Hubeného ulice medzi papiernictvom, hračkárstvom a predajňou farby-laky. Otváracie hodiny v pracovné dni máme od 10:00 do 18:00, v sobotu od 9:00 do 12:00.

Showroom INNOVAMENTO v Krasňanoch.

Ján Bednarič, foto Miro Bartánus/mirobartanus.com