RAČA – V galérii športovcov, ktorí si ako domov uvádzajú Raču, figuruje na významnom mieste aj šampiónka v muai thai boxe Lucia Krajčovičová (26). Pre spravodaj Račan prezradila, ako sa dostala k jednému z najtvrdších športov, kam v okolí rada chodí a či je pre ňu problém vyrovnať sa s modrinami pod okom…
Nedávno ste sa stali šampiónkou v muai thai boxe. Čo by ste nám povedali o cesta za týmto triumfom?
Bol to určite môj najdôležitejší zápas doteraz. O majsterku sveta sa neboxuje každý deň. Vedela som o tomto zápase asi 4 mesiace, tak som sa naň išla pipraviť do Thajska, kde som trénovala mesiac a pol.
Môžete laikom objasniť, v akých rôznych kategóriách a organizáciách vlastne bojujete?
Asociácií je veľmi veľa, tak ako v iných športoch. Titul majsterky Európy som vyboxovala v asociácii WKF, posledný svetový titul v asociácii WKU. Ako som povedala, asociácií je veľa. Všade ale existuje amatérsky a profi thajský box a taktiež váhove kategórie. Ja bojujem v kategórii 55-60 kilogramov.
Vysvetlíte nám rozdiel medzi Muai Thai boxom, teda thajským boxom, kick boxom a klasickým boxom?
Pri klasickom boxe sa používajú iba ruky, čiže žiadne kopy. Pri kickboxe sa zasa používajú údery a kopy, no iba od pása hore. Thajský box obsahuje údery, kopy na celé telo, plus aj kolená a lakte. Preto je to jeden z najtvrdších športov. Dá sa robiť aj v jemnejšej forme, takú trénujeme aj v klube LADIES THAIBOX.
Máte prezývku “The Pretty Beast” (Krásna beštia), to vám kto dal? Kedy sa cítite ako beštia?
Ani sama neviem, ako táto prezývka vznikla… Ľudia sa ma stále pýtali, prečo také pekné dievča robí takýto tvrdý šport . Často mi ani neverili, že som thaiboxerka. Tak nejako sa to pospájalo, až vznikla pekná beštia.
Nie je vám niekedy ľúto, keď súperka odchádza z ringu nielen so slzami, ale aj monoklom prípadne krvou na tvári?
So slzami sa už v profiringu ani nestretávam. Veľakrát odchádzam aj ja s monoklom, je to riziko povolania. Tiež mám na tvári jazvu zo zápasu, ale robím jeden z najtvrdších bojových športov na svete, treba s tým skrátka počítať.
Keď schytáte tvrdý úder, utiahnete sa doma za zatvorené dvere, alebo pokojne chodíte medzi ľudí aj s opuchlinami?
Doma za zatvorená dvere? (smiech) Nemám problém trebárs aj krívať po ulici, keď mám rozkopané alebo narazené nohy. Rovnako mi neprekáža chodiť von s modrinami alebo monoklami, patrí to všetko k môjmu životu. Niekedy na mňa ľudia na ulici pozerajú a v duchu asi ľutujú, že som bitá alebo týraná. Nevedia, že sa nechávam biť “dobrovoľne”.
Čo na to hovorí váš priateľ? Je tiež fanúšik kontaktných športov?
Aj priateľ je profi thaiboxer, takže to máme vybavené. Spoznali sme sa, keď sme začali trénovať thajský box a odvtedy ubehlo sedem rokov aj spoločného trénovania.
Mnoho žien by možno tiež skúsilo thajský box, karate alebo iné bojové umenia. Čo by ste im poradili na začiatok?
Určite treba skúsiť. Najmä sa nebáť! Keď to zvládnu muži, tak môžu aj ženy (smiech). A chlapom by som odkázala, aby ženy podporili! Mnohé to neskúsia kvôli strachu alebo predsudkom, čo je škoda. Veď môžu byť naozaj dobré – nikdy neviete, kým nevyskúšate. Ja som mala chvalabohu okolo seba od začiatku ľudí, ktorí ma maximálne podporovali.
Fotogaléria:
Okrem bojových umení aj rada beháte. Aká je vaša bežná tréningová dávka?
Beh milujem, našla som v tom určitý druh relaxu. Zároveň je to podľa mňa základ k akémukoľvek inému športu. Väčšinou mám ráno beh a večer tréning, aby som sa držala v dobrej kondícii.
Vieme, že žijete v Rači. Tu ste aj začínali s bojovými umeniami?
Môj bývalý tréner v Rači otvoril klub a mal tam aj skupinu ženy, deti a začiatočníci. V tom čase som chcela schudnúť a začať sa hýbať, tak som to vyskúšala. Osudovo som si tento šport zamilovala.
Kam rada v Rači chodíte vo voľnom čase?
Do vinohradov a do lesa so psami. Milujem tieto naše lesy, či už na prechádzky alebo keď chodíme hore behať. Majú neskutočnú energiu.
Ste profesionálny športovec alebo máte aj zamestnanie?
Aj jedno aj druhé aj. Popri športe ešte doučujem nemčinu a matematiku, som aj trénerka nášho račianskeho klubu thajského boxu pre ženy a dievčatá LADIES THAIBOX.
Za zápasy dostávate aj finančné prémie, ako je to bežné v iných športoch?
Áno, jednotlivé zápasy sú finančne hodnotené. No u nás na Slovensku na tom človek skôr prerobí, pretože príprava a všetko okolo vyjdú častokrát viac, ako utŕžite za zápas.
Čo vás ešte čaká v závere roka?
Zatiaľ viem o zápase na Galavečeri Hanuman Cup 20 v Petržalke v Zrkadlovom háji 27. novembra. Nebude sa bojovať o žiadny titul, ide o normálny profi zápas.
Lucka Lulu Krajčovič: The Pretty Beast
Mesto/obec: Bratislava-Rača
Vek: 26 rokov
Znamenie: Baran
Výška: 173 cm Váha: 55-60kg
Farba očí: hnedá
Klub: HANUMAN GYM BRATISLAVA
Račan, 04/2013, foto archív LK
Bez komentára