Neúspešná zámena pozemkov na Záhumeniciach, ktorú potopili v hlasovaní poslanci mestského zastupiteľstva Bratislavy, otvorila dvere výstavbe 8-podlažnej budovy. Tá mala stavebné povolenie už z roku 2008 pozmenené v roku 2010 za starostovania Jána Zvonára.

Po zamietnutej zámene predal pôvodný vlastník Intercom Development inému investorovi. Nový majiteľ – spoločnosť Retkins, s.r.o. – po verejnej výzve starostu Petra Pilinského, aby povolenú výstavbu zmenšil, súhlasila. Jej konateľ Dušan Repák potvrdil zámer na redukciou objemu výstavby. Portál Račaweb o tom informoval v máji 2017 (Stavebník po výzve starostu avizuje zmenšenie budovy aj parčík s ihriskom).

Stavebné práce sú od mája v plnom prúde, stavebník realizuje základy a prejde na prvé podlažia.

Medzičasom sa na realitnom portáli objavil inzerát na predaj jednotiek v projekte Mercatino, pričom po prvý raz zverejnil aj vizualizáciu stavby.

Tá je oproti povoleniu skutočne menšia, predovšetkým v spodných dvoch podlažiach, čo vytvorilo priestor na vybudovanie aspoň menšieho parčíka s detským ihriskom plánovanou výmerou asi 1000 m2.

Predpokladané ukončenie výstavby je podľa zverejneného inzerátu naplánované na zimu 2018.

Pôvodne povolená stavba:

Posledná budova v projekte Radničné námestie Rača mala vyzerať podľa stavebného povolenia z roku 2010 takto.

V projekte Radničné námestie Rača figurovala budova SO115 od začiatku a mala aj stavebné povolenie.

Stavba po zmenšení objemu:

Na mieste, kde mohol stáť verejný park, buduje nový vlastník pozemku budovu s názvom Mercatino. Tá je menšia, ako povoľuje stavebné povolenie, redukcia umožní aj vybudovania parčíka s rozlohou približne 1000 m2.

Ako hlasovali poslanci o zámene:

Hlasovanie o zámene pozemkov na nový park. Červeným sú vyznačení poslanci, ktorí zámenu nepodporili, čím otvorili dvere výstavbe 8-podlažnej budovy.

Pôvodne plánovaný park podmienený zámenou pozemkov:

Radničné námestie

Návrh zámeny pozemkov za účelom vybudovania parku na Rustaveliho ulici. Jeho realizáciu podmienenú zámenou mestských pozemkov s pozemkami developera (farebne vyznačené) zamietli na jeseň 2016 poslanci mestského zastupiteľstva s podporou čast obyvateľov Rače.

Zdroj: internet, foto: archív, DeWall