V poslednú júnovú nedeľu sa z lokality kdesi nad vodnou nádržou Vajspeter začal šíriť požiar, ktorý napokon pohltil niekoľko hektárov neobrábaných vinohradov. Lokality Longtál, Veľký Pušťák a Vajspeter sa zmenili na ohnivé peklo, celé okolia zahalili kúdoly štipľavého dymu.
Horeli najmä neobrábané vinice plné suchej, takmer meter vysokej trávy a náletovej buriny. Plamene sa priblížili až k rodinným domov, 20 ľudí museli preventívne evakuovať.
Starosta Peter Pilinský pre podozrenie z podpaľačstva vypísal finančnú odmenu 1000 eur za odhalenie a odsúdenie páchateľa, polícia prípad vyšetruje ako nedbanlivosť.
Paradoxne, požiar dáva vlastníkom zanedbaných viníc šancu začať sa o ne starať. Veľkorysá príroda im totiž ponúka druhú šancu…
Video: Ničivé následky požiaru nad Račou
Prvé zistenie: Sila prírody
Zhruba päť týždňov po požiari, ktorý rozprúdil veľkú diskusiu a nastolil množstvo otáznikov, sme sa vybrali pozrieť na miesta, ktoré pripomínali len skazu a bezútešnú mesačnú krajinu.
Príroda nám však ukazuje, ako si dokáže s následkami ľudských zlyhaní poradiť. Stačilo pár daždivých dní a z pôvodne čiernej zeme začali vyrážať nové zárodky života.
Čierny popol rozfúkal vietor a zmyla voda, z pôdy sa predierajú rastliny vrátane vínnej révy.
Druhé zistenie: Vinohrad ožíva
Na miestach, kade sa prehnalo horúce peklo, sa prebúdza aj vinič. Z veľkej časti koreňov už vyrážajú nové výhonky. Podľa nášho pozorovania pritom ide o výhonky zo zaštepenej, a teda kultivovanej časti koreňa. Znamená to, že pôjde o pôvodné odrody, ktoré tam boli pri zakladaní viniča zasadené (müller, frankovky, rizling), a nie amerikán.
Na niektorých miestach vidno výhonky z amerikánu (podpníka), ale je to skôr menšina prebudených štepov.
Dravosť, s akou sa prebúdzajú výhonky je pozoruhodná. Vinič dusený celé roky vo vysokej tráve a rôznej náletovej burine akoby sa znovu nadýchol a získanú slobodu chce využiť na čo najrýchlejšiu regeneráciu. Pri správnej starostlivosti, rezu a vďaka zachovanej koreňovej sústave siahajúcej v niektorých prípadoch do hĺbky až vyše 20 metrov by mohol vinič dať už budúcu sezónu úrodu!
Tretie zistenie: Obrábané nehorí
Na leteckých fotografiách ale aj záberoch priamo z miesta požiaru je evidentné, že obrábaný a udržiavaný vinohrad požiaru odolal.
Plamene na ňom síce napáchali škody (obhorené listy, popukané a vyschnuté strapce, na kraji riadkov poškodené aj pne), ale réva to prežije. Už tento, určite však na budúci rok poskytne svojmu majiteľovi svoju štandardnú úrodu.
Čo to znamená pre Raču? Ak máte suseda, ktorý sa nestará o svoj vinohrad, pokojne mu môžete vyčítať, že ohrozuje aj váš majetok a úrodu.
Naopak, starostlivým vlastníkom patrí vďaka za to, že sa plamene nešírili cez ich vinice ďalej.
Štvrté zistenie: Šanca začať nanovo
Okrem druhého zistenia by mohol byť motiváciou pre vlastníkov neobrábaných zhorených vinohradov na reštartovanie ich vinárstva či vinohradu aj fakt, že ohňu odolala väčšina betónových stĺpikov a tiež natiahnuté drôty vyzerajú byť v dobrej kondícii.
Vyčistené parcely umožňujú vlastníkom nanovo si za spolupráce s geodetom vymedziť svoje vinice a následne sa o ne začať starať prípadne ich ponúknuť niektorému z pestovateľov do prenájmu.
Okrem toho, že sa tak môže zachovať unikátna tradícia spájaná s Račou už po stáročia sa takto môžu vyhnúť aj hroziacim pokutám. Každý vlastník vinice má totiž zo zákona povinnosť starať sa o vinohrad a poskytnúť mu aspoň základný servis (kosenie, mulčovanie, plečkovanie…). Ak to neurobí, mal by sa pripraviť na sankcie a pokuty.
Piate zistenie: Veríme konšpiráciám
Je dnes asi príznačné veriť každej hlúposti, ktorú niekto vypustí z úst na sociálnych sieťach. Takou je aj teória, že vinohrady niekto zapaľuje preto, aby tam mohol stavať.
Argumentov, ktoré túto hlúposť vyvracajú a skôr nasvedčujú verzii o podpaľačovi je množstvo. Spomeňme aspoň niektoré:
1. Horieva na viacerých rôznych miestach, na pozemkoch asi 100 rôznych vlastníkov. Ak by chcel niekto stavať, mal by predsa vybratý pozemok a zapaľoval by len ten, nie?
2. To, či je vinohrad zdravý alebo zhorený nemá žiadny vplyv na jeho klasifikáciu v katastri.
3. O tom, či sa niekde bude alebo nebude stavať, nerozhoduje požiar ale Územný plán Bratislavy.
4. Ak majú požiare umožniť výstavbu, prečo sa teda ešte nestavia v Rinzloch, kde vinohrad zhorel už v lete 2015?
5. Stavebný úrad v Rači neeviduje na pozemkoch so zhorenými vinohradmi (súčasných ani tých z minulosti) ani len investičný zámer, nieto že by na nich vydal územné rozhodnutie alebo stavebné povolenie.
Fotogaléria: Zhoretý vinohrad mesiac po
Viac o téme aj tu: Starosta Rače vypisuje finančnú odmenu za odhalenie podpaľača
a tu: Zábery mladého fotografa ukazujú ničivý požiar v Rači v celej jeho obludnosti (FOTO)
Zdroj: Ján Bednarič, Račaweb, foto: autor, Viktor Szabo
Bez komentára