Projekt, ktorý navždy zmení spôsob cestovania v Bratislave, má definitívne požehnanie a nič nebráni začiatku jeho realizácie. Obchvat Bratislavy D4 a R7 by mal byť dokončený do roku 2020. Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Roman Brecely (Sieť) 11. mája 2016 oznámil, že je pripravený podpísať zmluvu o výstavbe bratislavského diaľničného obchvatu s víťazom súťaže, konzorciom Obchvat nula.

Požehnanie od vlády

Roman Brecely (Sieť). Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky.

Roman Brecely (Sieť). Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky.

Vláda schválila zmeny v koncesnej zmluve, ktoré požadovalo nové vedenie ministerstva dopravy. Ide predovšetkým o doplnenie takzvanej protischránkovej klauzuly, ktorá umožní verejnosti poznať všetkých konečných užívateľov výhod pri tomto kontrakte. Som pripravený zmluvu v tejto podobe čo najskôr podpísať a budem o tom informovať zástupcov koncesionára,“ povedal Brecely po dnešnom rokovaní vlády.

Minister je presvedčený, že dopravná situácia v Bratislave je neúnosná a vyžaduje si urýchlené riešenie.

„Som presvedčený, že týmto riešením je práve diaľničný obchvat, ktorý po dokončení odkloní z mesta tranzit s predpokladanou intenzitou 30-tisíc áut denne,“ poznamenal minister nedávno vymenovanej vlády Roman Brecely.

Cena znížená dvojnásobne

Obchvat sa bude stavať formou PPP projektu, kde koncesionárom bude konzorcium Obchvat nula, vedené španielskou spoločnosťou Cintra.

„Máme jedinečnú možnosť oddémonizovať na Slovensku PPP projekty, ktoré v minulosti poznačila najmä vysoká cena. V prípade bratislavského obchvatu sa predpokladaná suma znížila o viac ako dvojnásobok. Výslednú cenu 1,7 miliardy eur považujem za optimálnu,“ dodal Brecely.

Fotogaléria:

Viac aj tu: www.obchvatbratislavy.sk

Zdroj: Karolína Ducká, Hovorkyňa Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Foto a vizualizácie: MDVRR SR, Cintra