Kauza piatich čiernych stavieb Juraja O. v lokalite Fixle v Rači sa ťahá už tri roky. Teraz ale prichádza zo strany súdu a polície prelomový krok – v prípade je vytýčené súdne pojednávanie! O prípade informuje spravodajský portál čas.sk.

Dôležitý krok v boji s čiernymi stavbami

Zdá sa, že prípad stavebníka z Rače môže byť mementom pre ďalších ignorantských developerov, ktorí stavujú bez papierov a povolení, ako a kde sa im zachce. Juraja O. totiž polícia obvinila a v júni bude o ňom dokonca rozhodovať súd. Hrozia mu 2 roky za mrežami!

Juraj Obermajer začal stavať v Rači bez akýchkoľvek povolení a v rozpore s územným plánom. Verejnosť šokoval tým, že na jednom zo zasadnutí zastupiteľstiev ponúkol mestskej časti Rača 30 000 eur na ihrisko alebo park za to, aby mu 5 čiernych domov zlegalizovala. Úrad však vydal rozhodnutie o odstránení a podal na Obermajera trestné oznámenie. Muži zákona ho ešte v marci obvinili a prípad sa dostal pred súd.

Koncom marca 2015 pracovníci Stavebného úradu v Rači zistili, že jedna z piatich čiernych stavieb v lokalite Fixle - najvyššie vo svahu- je budovaná ako dvojpodlažný dom.

Koncom marca 2015 pracovníci Stavebného úradu v Rači zistili, že jedna z piatich čiernych stavieb v lokalite Fixle – najvyššie vo svahu- je budovaná ako dvojpodlažný dom.

Obžaloba podaná na dva prečiny

„Mestskej časti Rača bolo doručené upovedomenie Okresnej prokuratúry Bratislava III o podaní obžaloby na Juraja Obermajera pre prečin marenia výkonu úradného rozhodnutia a prečin neoprávneného uskutočňovania stavby,“ povedala hovorkyňa Rače Eva Miklánková.

Hovorca súdu prijatie obžaloby potvrdil. „Termín hlavného pojednávania v predmetnej trestnej veci je vytýčený na 21. júna,“ povedal hovorca súdu Pavol Adamčiak. Nový Čas si reakciu na obžalobu pýtal aj od Obermajera. Do telefónu povedal, že nemá čas, a vypýtal si otázky esemeskou. Na tie však do uzávierky nereagoval.

V minulosti nám však priznal, že realizáciou stavieb konal unáhlene. „Avšak k takémuto kroku som bol prinútený množstvom okolností a hlavne potrebou postaviť domov pre mňa a moju rodinu,“ bránil svojich 5 čiernych stavieb Obermajer. Za prečiny, z ktorých ho vinia, mu hrozia až 2 roky za mrežami.

Právnik: Bol by to veľký precedens

Podľa advokáta Mareka Benedika, ktorého oslovila redakcia denníka Nový Čas, by odsúdenie Juraja O. bolo veľkým posunom v nazeraní na podobné prípady s podozrením na porušovanie zákonov:

Ak by bol stavebník odsúdený, bol by to veľký precedens. Takýchto rozsudkov nie je veľa. Skôr sa javilo, že trestné nástroje sú neefektívne,“ vyjadril sa Benedik.

Hovorca súdu potvrdil prijatie obžaloby. Termín hlavného pojednávania v predmetnej trestnej veci je vytýčený na 21. júna

Hovorca súdu potvrdil prijatie obžaloby. Termín hlavného pojednávania v predmetnej trestnej veci je vytýčený na 21. júna

Takto sa ťahá prípad čiernych stavieb vo Fixloch

Máj 2013
– Vlastník vyklčoval 1 200 m2 vinohradu bez povolenia na výrub. Rača oznámila protiprávne konanie, no podľa vyhlášky nespĺňalo skutkovú podstatu protiprávneho konania.

Apríl 2014
– Po vykonaní štátneho stavebného dohľadu sa zistilo, že na pozemkoch sú terénne úpravy. Stavebník bol vyzvaný na zastavenie prác.

Jún 2014
– Polícia prípad neoznačila ako trestný čin. Obermajer mal stavať bez povolenia z dôvodu nutnosti spotrebovania stavebného materiálu, aby predišiel krádeži.

Júl až september 2014
– Stavebník zapojil objekty do elektrickej, vodárenskej a plynovej siete. Stavebný úrad rozhodol, že spáchal priestupok a uložil mu pokutu 30 000 eur.

Január 2015
– Okresný úrad Bratislava zrušil rozhodnutie o udelení pokuty na nové prejednanie.

Apríl 2015
– Polícia začala trestné stíhanie vo veci neoprávneného uskutočňovania stavby. Urobila tak po prešetrení nového stavu. Obermajer rozostaval 2-poschodovú budovu, tá ale už nespadala do kategórie jednoduchých stavieb.

Jún 2015
– Obermajer ponúkol mestskej časti 30 000 eur na ihrisko alebo park, na oplátku mu mala stavby zlegalizovať a správoplatniť povolenie.

Júl 2015
– Rača uložila stavebníkovi pokutu 30 000 eur.

August 2015
– Obermajer pokračoval vo výstavbe, Rača podala trestné oznámenie za marenie výkonu úradného rozhodnutia.

Marec 2016
– Na Obermajera podali obžalobu.

Fotogaléria:

Stavba bez povolenia vyrastá v lokalite Fixle. Štátne inštitúcie sa tomu len nečinne prizerajú.

Stavba bez povolenia vyrastá od roku 2013 v lokalite Fixle.

Čierne stavby v Rači, lokalita Fixle

Čierne stavby v Rači, lokalita Fixle

Rok 2013: Smutný pohľad na vyklčovaný vinohrad v lokalite Fixle, nad uličkou spájajúcu Kopanice s Knižkovou dolinou...

Rok 2013: Smutný pohľad na vyklčovaný vinohrad v lokalite Fixle, nad uličkou spájajúcu Kopanice s Knižkovou dolinou…

Zdroj: cas.sk, foto: archív