Séria nových aktivít miestneho úradu v bratislavskej Rači naznačuje stále väčšiu snahu zapojiť samotných obyvateľov do starostlivosti o ich okolie a životné prostredia. Najnovšia iniciatíva sa týka oblasti, v ktorej sa doteraz verejnosť angažovala skôr pasívne ako aktívne…

Na zlepšenie a zjednodušenie vzťahu medzi samosprávou a občanmi v týchto dňoch rozbieha Rača akciu s názvom „Adoptuj si ihrisko“. Jej cieľom je zintenzívniť komunikáciu a priamy dosah občanov smerom k miestnemu úradu.

Občania teraz majú možnosť adoptovať si niektoré z verejných detských ihrísk a stať sa ich správcami.

Chcete byť správcom ihriska?

V Rači sa rozbieha projekt adopcie detských ihrísk.

V Rači sa rozbieha projekt adopcie detských ihrísk.

Človek, ktorý si adoptuje niektoré detské ihrisko, by ho mal mať pod dohľadom, pravidelne ho navštevovať, poznať aj ostatných návštevníkov a prípadné problémy nahlasovať priamo konkrétnemu úradníkovi,“ hovorí vedúca oddelenia životného prostredia Anna Jusková, ktorá v tejto akcii vidí uľahčenie komunikácie ľudí s úradníkmi.

Správca by mal dohliadať na vhodné správanie sa návštevníkov, naťahovanie plachty na pieskovisko a podobne.

Možnosť rýchlo reagovať na závady a podnety

„Samozrejme nechceme od obyvateľov, aby suplovali úlohu samosprávy. Chceme dosiahnuť najmä to, aby sme sa o prípadných závadách alebo problémoch dozvedeli rýchlejšie a operatívnejšie vedeli reagovať. Ľudia sa totiž často spoliehajú, že poškodenú preliezku, hojdačku alebo kolotoč nahlási niekto iný. Takto sa budú podnety zbierať u jedného človeka, ktorý bude mať priamy kontakt na úradníka na oddelení životného prostredia,“ doplnil starosta Rače Peter Pilinský.

Ako sa nahlásiť za správcu?

Mestská časť chce takto do adopcie ponúknuť svoje najexponovanejšie detské ihriská, teda ihrisko na Kubačovej, Kafendovej, Gelnickej, Plickovej, Tbiliskej, Na úžinách, Hubehého a Hagarovej ulici.

V prípade záujmu adoptovať si takýmto spôsobom niektoré z detských ihrísk, prosím napíšte na miroslav.marko@raca.sk.

Zdoj: MČ Bratislava – Rača