Obyvatelia mestskej časti Bratislava – Rača nás viackrát upozornili na zneužívanie Račianskeho výberu (RV) financovaného z našich spoločných daní na podprahovú politickú reklamu starostu a ním pretláčaných kandidátov na poslancov. Teraz im dáva za pravdu aj zistenie neziskovej organizácie Transparency International, ktorá dala Rači jednu z najhorších známok v rámci celej Bratislavy. Na povrch však vyplávalo aj hrubé porušenie etického kódexu periodika.

Neziskovka urobila analýzu októbrových vydaní novín vydávaných mestskými časťami Bratislavy a magistrátom, ktoré krátko pred voľbami zaplavili schránky domácností. Pripomína, že ich prípadné zneužitie predstavuje výhodu úradujúcim starostom a primátorovi a narušiť férovosť predvolebného súboja.

„To sa v troch mestských častiach podľa nás aj stalo,“ uvádza Transparency International. Pre lepšiu prehľadnosť oznámkovali samosprávy ako v škole, pričom sa zamerali na to, koľko článkov je v prospech starostu. Buď preto, že v nich dostal priestor a vyznievajú pozitívne, alebo ide o PR materiály propagujúce úspechy radnice. Spočítali aj počty zmienok o starostovi, jeho fotky a kritériom bolo aj to, ako noviny uchopili tému volieb.

Rača medzi najhoršími

Najlepšie vyšli noviny vydané Lamačom, Starým Mestom a Dúbravkou, obsahu v prospech starostu je v nich minimum.

Najhoršie si počínali štyri samosprávy – Rača, Karlova Ves, Podunajské Biskupice a Vrakuňa.

V prípade Petržalky a Rače sa obsah v prospech starostu blíži až k polovici, šéfovia radníc tu dostali výraznejší priestor na vyjadrenia. Račiansky výber dal dokonca fotku starostu na titulku,“ uvádza sa v správe. Našej Petržalke napokon udelili slabšiu dvojku, lebo na stránkach novín predstavila všetkých kandidátov na starostu a poskytla im aj stručný priestor.

Zneužívanie Račianskeho výberu

Rača obstála na trojku, čím sa dostala do hlbokého podpriemeru.

Porušenie vlastného kódexu

Okrem zistení Transparency International Slovensko je tu ešte jeden vážny problém, ktorý naznačuje manipuláciu férovej predvolebnej kampane. Račiansky výber, na ktorého produkciu a prípravu idú z rozpočtu MČ cez Media Rača tisícky eur ročne, totiž v októbrovom vydaní porušil svoj vlastný etický kódexv prospech úradujúceho starostu aj vicestarostu!

O čo vlastne ide? Račiansky výber má na oficiálnej stránke MČ zverejnený svoj etický kódex (celý dokument tu).

V bode o inzercii sa jednoznačne uvádza: „Račiansky výber poskytuje možnosť fyzickým a právnickým osobám inzerovať za finančnú odplatu s výnimkou politickej inzercie, inzercie politických kandidátov, strán, združení a hnutí.

Etický kódex Račianskeho výberu uvádza, že politická inzercia nie je povolená.

Politická inzercia je teda v novinách mestskej časti zakázaná. To však nebránilo Michalovi Drotovánovi a Dušanovi Veličovi (kandidát na predsedu BSK) dostať v októbrovom predvolebnom vydaní priestor na celostranové inzeráty pre seba a svojich spolukandidátov vrátane vicestarostu Róberta Pajdlhausera.

Nepovolená politická reklama v Račianskom výbere

Na našu otázku, kto a prečo zakázaný druh inzercie starostovi a vicestarostovi povolil, nám z tlačového oddelenia MČ Rača ani po urgenciách neodpovedali.

Na otázky, prečo sa inzercia Drotována a Veliča v RV objavila, sme od Davida Slahučku dostali odpoveď, že „o ňu môže požiadať ktokoľvek“ a „všetci, čo požiadali do termínu uzávierku o inzerciu vrátane kandidátov ju mal uverejnenú“.

O takejto možnosti odporujúcej etickému kódexu Račianskeho výberu sa však ostatní zaregistrovaní kandidáti – na rozdiel od tých vyvolených – vôbec nedozvedeli.

Michal Drotován predstavil kandidátov rôznych strán a zoskupení ako svoj “tím” poslancov. Vo vlastnej komunikácii a letákoch z neznámeho dôvodu vôbec neuvádza ich príslušnosť ku kandidátkam politických strán.

Na základe vyššie uvedených skutočností je možné skonštatovať, že starosta Michal Drotován a jemu spriaznené politické entity v jednom čísle až dvakrát hrubo zneužil Račiansky výber na vlastný politický prospech. Trestnoprávna rovina takýchto zneužití sa na Slovensku ťažko a najmä zdĺhavo dokazuje. Výsledok sťažnosti na porušenie férovej súťaže vo voľbách by aj tak nestihli príslušné orgány posúdiť pred voľbami.

Stále sú tu však voliči, ktorí môžu priamo pri rozhodovaní o budúcom vedení mestskej časti rozhodnúť, či sú stotožnení s podobnými praktikami vedenia na zneužívanie funkcií a verejných zdrojov na vlastný prospech.

Viac o voľbách v Rači: Zoznam všetkých kandidátov na starostu a poslancov v Rači, Krasňanoch a na Východnom

Ján Bednarič, foto RV, Transparency International Slovensko