Kampaň pre komunálne voľby do orgánov miestnych samospráv sa rozbehla na plné obrátky. Najvážnejší adepti na post primátora Bratislavy sú už známi. Zaujalo nás, že jeden z favoritov si uvádza ako trvalé bydlisko račiansku adresu – presnejšie adresu v Krasňanoch na Hubeného! Opýtali sme sa preto priamo nezávislého kandidáta na primátora Václava Miku (55), čo ho s Račou spája a ako je to s jeho bývaní na najkrajšom bratislavskom sídlisku.

Prečo ste sa rozhodli v minulosti kúpiť si byt v Krasňanoch?

Krasňany sú mojou srdcovou záležitosťou už od detstva. Chodil som sem za starším bratom, ktorý tu býval s rodinou a neskôr som sa k nim ako študent nasťahoval. Na Hubeného som začínal a tu nakoniec aj zostala moja trvalá adresa, keďže tento môj obľúbený, de facto staromládenecký, byt zostal v rodine.

Václav Mika s úsmevom spomína na časy strávené v Krasňanoch.

Žijete (ako dlho ste žili) v tejto nehnuteľnosti alebo ste sa medzičasom usadili v inej lokalite?

Keď rátam detstvo a aj svoj dospelý život tak som najviac rokov strávil v Rači na Peknej ceste. Ako študent som tu brigádoval v známom podniku Družba. To musí poznať každý Račan. Dokonca jedného z mojich bývalých kolegov z Rádia Expres a RTVS Martina Strižinca som spoznal vďaka jeho oteckovi, ktorý bol náš domový dôverník a stále nim aj je. Prakticky už viac ako 20 rokov bývam v Starom meste, ale srdcom som stále na Hubeného a na našu Základnú školu chodím aj voliť, odkedy som volič. :-D

Legendárny podnik Družba v Krasňanoch

Ako hodnotíte kvalitu bývania v Krasňanoch resp. v Rači?

Nosím v hlave takú spomienku, ktorá je veľmi intenzívna. Za našim domov je naozajstná zeleň, hustá borovica, nikdy sme tam nemali teplo. Pre mňa Krasňany predstavujú vôňu borovice a zeleň. Niekoľko krát som už spomenul, že jedným z mojich plánov je vytvorenie tzv. Národného parku na území hlavného mesta. A keď hovoríme o Rači, tak mám na mysli nielen lesy a lužné lesy, ale aj ochranu vinohradov, tie predsa k tejto mestskej časti neodmysliteľne patria.

Čo považujete na Bratislave za to najlepšie, čo jej obyvateľom ponúka?

Podľa mňa to je aktuálne dobré a krásne miesto na život. Téma zelene je mimoriadne dôležitá nielen pre nás, ale aj naše deti. Je súčasťou života každého Bratislavčana a naše mesto má v tomto smere asi najväčší potenciál aký môže mesto ponúknuť. Otázne je, ako to môže mesto sprístupniť a ponúknuť ľuďom viac miest na oddych. Každý víkend sme v sobotu chodili na prechádzky z Peknej cesty do Rače, veď tu je toľko možností. V dospelosti potom už k tomu na jeseň patril burčiak a na jar pivečko. Ale, keď o našom meste hovorím v zahraničí – tak hovorím o meste s výbornou polohou, leží v lone Karpát. Je to mesto s výbornou logistickou polohou, máme blízko do Viedne, Budapešti a aj Prahy.

Václav Mika sa dostal do povedomia Slovákov ako manažér, ktorý dokázal uspieť s projektami v súkromnej aj verejnej sfére.

Čo je naopak najväčší problém, ktorý mesto a jeho obyvateľov trápi?

Nedobudovaná infraštruktúra vo všetkých oblastiach. Najviac nás trápi doprava ako celok a teraz na jeseň to budú zápchy, ktoré si radšej ani nepredstavujem. Ale ja som večný optimista, každá z oblastí, ktoré mesto zastrešuje má tendenciu sa nielen zlepšiť, ale priblížiť sa k vysokému štandardu. S úsmevom musím zdôrazniť, že pojem minimálny štandard nepoznám a v meste sa s ním často stretávam.

Bývalý riaditeľ Markízy aj RTVS vlastní byt na Hubeného, kam vzhľadom na trvalý pobyt chodieva aj voliť do volebnej miestnosti v Základnej škole.

Poznáte sa so starostom mestskej časti Rača?

Postupne sa stretávam s predstaviteľmi a starostami jednotlivých mestských častí a ani Rača nebude výnimkou. S pánom Pilinským máme na najbližšie dni dohodnuté stretnutie, teším sa naň.

Riešili ste ako občan v minulosti nejakú agendu s miestnym úradom v Rači?

Priznám sa, že veľakrát, ale už dávnejšie. Pracovalo sa tam v príjemných pomeroch, bolo to osobné a nikdy to nebolo o tom, že komunikácia začínala slovnými spojeniami ako: nedá sa, takto to tu nefunguje a podobne.

Viete o tom, že pár metrov od vášho bytu pripravuje tím Ľuba Višňovského výstavbu unikátneho športoviska LBG Aréna?

Tento projekt poznám priamo z rozprávania s pánom Višňovským, cením si, že sa vrátil naspäť domov a chce niečo pre naše mesto urobiť, aj keď viem, že to nie je jednoduchá cesta.

Václav Mika je jedným z kandidátov na primátora Bratislavy v novembrových voľbách.

Viac o voľbách aj tu: Peter Pilinský oznámil zásadné rozhodnutie pred jesennými voľbami

Račaweb, foto: V. Mika