Býva dobrým zvykom, že s príchodom jari si ľudia čistia a skrášľujú svoje okolie. V Rači, Krasňanoch a na Východnom sa dňa 16. apríla bude konať veľká jarná brigáda, ktorú organizujú dve občianske združenia – Račiansky spolok a Priatelia Rače v spolupráci so Zelenou hliadkou. Akcia sa koná so spoluúčasťou mestskej časti.

Viacero lokalít

Brigáda sa začína o 8.30 v Obecnej záhrade Rača na Alstrovej ulici a v amfiteátri v Knižkovej doline. Stretnutie ďalších pracovných skupín je o 9.00 na parkovisku pred NKD (Rača), pred Jednotou (Krasňany) a na Východnom na ihrisku Sklabinská, ihrisku Na pasekách a pred MŠ Pri Šajbách.

Upratovať sa teda bude vo viacerých lokalitách – v amfiteátri v Knižkovej doline, v Obecnej záhrade, v areáloch ŠK Krasňany, ZŠ Tbiliská, FK Rača, vo vinohradoch,  na Sklabinskej, Pri Šajbách a Na pasekách a v areáli Matador Obnova.

Vyberte si vlastné miesto

Vrecia na odpad a pracovné pomôcky sú pripravené aj pre tých, ktorí si chcú individuálne alebo so susedmi skrášliť vlastné medzibloky, predzáhradky či ihriská – stačí prísť a vyzdvihnúť si ich do Obecného domu na Alstrovej ulici. Následne úrad zabezpečí odvoz bio odpadu do zberného dvora.

Tým, ktorí si chcú skrášliť svoje okolie, zakúpil starosta MČ Rača Peter Pilinský rôzne druhy letničiek na výsadbu. Rozdávať sa budú počas dopoludnia na nádvorí obecného domu na Alstrovej ulici.

Zapoja sa aj psíčkari

Do jarnej brigády sa zapojí aj komunita psíčkarov, ktorá bude čistiť priestor vo voľnom výbehu na Plickovej a v uliciach či parkoch. Z vyzbieraných vzoriek exkrementov po neporiadnych majiteľoch spraví Veterinárna klinika Primavet v Rači rozbor na parazity a s výsledkami oboznámi obyvateľov aj chovateľov.

Za prácu odmena

Po brigáde bude pripravené občerstvenie v bufete Šínweg (od 12:30 guláš, pivo, kofola) a v Obecnej záhrade (od 12:30 guláš, od 15:30 špekáčiky). Viac informácií nájdete na www.racianskyspolok.sk, www.facebook.com/ozpriateliarace/ a www.raca.sk.

Okrášľovací deň podporili viaceré miestne firmy (Seva Slovensko, ABC Záhrada, Bufet Šínweg, European Peripherals, Madmat – pôžičovňa náradia a ďalšie).

Odvoz zabezpečí úrad

Mestská časť Rača prostredníctvom oddelenia čistoty počas brigády zabezpečí odvoz zeleného odpadu do Zberného dvoru. Nahromadený bioodpad treba s presným popisom lokality nahlasovať na číslo 0905 320 648 alebo mailom na daniel.benkovic@raca.sk.

Odpad bude postupne odvážaný počas aj po brigáde.

Zdroj: OZ Račiansky spolok, OZ Priatelia Rače, ilustračné foto: Račaweb