Históriu mestskej časti Rača, tradície a zvyky, kultúrne a spoločenské podujatia a ďalšie zaujímavosti z Rače zhromaždil len 16-ročný študent v dokumente „Rača, miesto, kde sa dobre žije“.
Miroslav Hájek, študent 8-ročného gymnázia na Hubeného ulici v Rači, celé dva roky zbieral podklady a informácie, ktoré konzultoval s račianskymi historikmi, taktiež fotil, zúčastňoval sa na podujatiach a nakoniec všetky materiály pretavil do jednotného dokumentárneho cel­ku.

Video: Rača, miesto kde sa dobre žije

Film bol prvýkrát premietnutý návštevníkom Vinobrania na jeseň 2016.

Film Rača, miesto, kde sa dobre žije však nebol prvým v tvorbe mladého Račana. Miroslav Hájek sa už od svojich 9 rokov venuje fotografovaniu a videotvorbe.

Začiatkom roku 2014 v rámci dejepisného krúžku vytvoril svoj prvý úspešný film Mária Terézia a Bratislava, ktorý má viac ako 5-tisíc pozretí. Ďalším dokumentom boli príbehy komunitnej záhradky Krasňanský zelovoc, ktorý sa premietal aj na festivale Envirofilm-Ekotop film 2015.

S videom Cyklomost slobody v tom istom roku zvíťazil v súťaži Bratislavského samosprávneho kraja. Pri ďalších projektoch spolupracoval s Rodinným centrom Ráčik a s úniou materských centier.

Najnovší dokument o Rači patrí k novinkám z produkcie spoločnosti Média Rača, s. r. o. a obsahovo nadväzuje na už existujúcu knihu: Rača, miesto kde sa dobre žije.

Zdroj: Media Rača