Spoločnosť LBG aréna, ktorá plánuje medzi ulicami Hečkova a Černockého stavať športový areál celomestského významu s olympijským plaveckým bazénom, ľadovou plochou, multifunkčným športoviskom a ďalšími funkciami, deklaruje pretrvávajúci vážny záujem v projekte pokračovať.

V liste o tom mala podľa informácií tlačovej agentúry TASR ubezpečiť mestskú časť.

Vráti sa na račiansku športovú scénu po rokoch opäť aj hokej? Pripravovaná LBG Aréna plánuje s vybudovaním tréningovej hokejovej resp. korčuliarskej haly v pripravovanom areáli na Černockého resp. Hečkovej ulici.

“Sme pripravení diskutovať o dielčích problémoch a ich riešeniach, no požadujeme aj posun postoja mestskej časti viac do úlohy partnera a nie prekážky v ďalšom postupe,” uviedol investor.

Neexistujú podľa neho dôvody na odstúpenie od nájomnej zmluvy. Lehota na vybudovanie stavby podľa neho neuplynula a odmieta vyhláseniu starostu Drotována na sociálnej sieti.

Zazmluvnili generálneho dodávateľa

Investor LBG Aréna tvrdí, že v projekte od začiatku konal a aj napriek obštrukciám z rôznych strán získal potrebné povolenia. Skritizoval zároveň rýchlosť konania stavebného úradu či postup odboru životného prostredia. Odmieta slová Drotována, že by ostal nečinný.

Viac o téme aj tu: V areáli budúcej LBG Arény je rušno. Začala sa jej výstavba?

Zazmluvnili sme generálneho dodávateľa stavby a začali s výkonom jednotlivých stavebných prác,” uviedla spoločnosť s tým, že stavenisko odovzdali dodávateľovi na jeseň 2020. “Stavbu sme začali v riadnom termíne,” uviedol investor. Komplikácie mu, ako tvrdí, spôsobila koronakríza, nárast cien stavebných materiálov či “nezákonné neodkladné opatrenie”, pre ktoré musel minulý rok práce na vyše polroka zastaviť.

Letecký pohľad na LBG Arénu od Rače. Na vizualizáciách je vidno, že investor plánuje dodržať sľub o zachovaní funkčnosti BMX dráhy.

Spoločnosť LBG aréna v rokoch 2014-2015 informovala, že plánuje v Rači na prenajatých mestských pozemkoch výstavbu športového areálu s hokejovou halou, plavárňou či fitnes za približne 9 miliónov eur. V projekte figuroval aj bývalý slovenský hokejový reprezentant Ľubomír Višňovský.

Drotován chce pozemky

Nové diskusie o pokračovaní projektu rozvíril starosta Rače Drotován, ktorý si myslí, že investor nemá financie na výstavbu. To spoločnosť LBG aréna odmietla a deklaruje finančnú stabilnosť i vážny záujem v projekte pokračovať.

“Keďže LBG aréna nezačala stavať hlavnú stavbu v termíne stavebného povolenia a ani nepožiadali v danom termíne o predĺženie platnosti, tak nemajú 17 mesiacov stavebné povolenie na hlavnú stavbu,” tvrdí Drotován na Facebooku. Podľa neho viac ako štyri roky nie je platná banková záruka v prospech Rače vo výške 300 tisíc eur.

LBG Aréna: Plaváreň s olympijským 50 metrovým bazénom a hokejovú plochu vizuálne prepojí reštaurácia, v ktorej môžu rodičia tráviť čas, kým sa neskončí tréning ich detí.

Mestská časť s investorom v minulosti uzatvorila zmluvu o nájme pozemkov, za čo mali mať račianski rezidenti – najmä školáci a škôlkari – v zmluve garantované množstvo benefitov a zliav zo vstupného. Starosta ale avizuje, že samospráva chce získať pozemky vo výmere viac ako 27 000 štvorcových metrov opäť do svojej moci.

rč, tasr, foto archív, LBG Aréna/T. Cechvala Architects