Jozef Mórik

Jozef Mórik

Po Rači lieta ako motorová myš. S telefónom na uchu koordinuje práce v Obecnej záhrade, organizuje otvorenie cyklotrasy JuRaVa, pripravuje ďalšiu predajnú výstavu pre našich vinárov či organizuje kamarátov na futbalový zápas FK Rača.

Jozef Mórik (39) je muž činu, o čom sa mnohí presvedčili pri osobnom či pracovnom stretnutí s ním. Svoju energiu pri realizovaní rôznych projektov a skúsenosti z práce v poslaneckej lavici v minulosti teraz ponúka Račanom – v novembrových voľbách je kandidát na poslanca.

Jozef Mórik pri Vtáčej fontáne počas Festivalu frankovky

Jozef Mórik pri Vtáčej fontáne počas Festivalu frankovky

„Nemám rád, keď niekto tvrdí, že samospráva či miestny úrad majú oklieštené kompetencie. Veľa vecí sa dá dosiahnuť spojením síl a najmä ochotou skúšať a hľadať možnosti,“ začína svoje rozprávanie o tom, ako si predstavuje spoluprácu zastupiteľstva a miestneho úradu. Tie podľa neho nemajú byť v neustálej „bojovej“ pohotovosti. Oveľa viac sa dá dosiahnuť vzájomnou koordináciou na projektoch pre zlepšenie života v Rači.

Konštruktívni poslanci

„Neuznávam šablónu, že úradníkom sa nič nechce. To nie je pravda! Sú možno aj takí, ale ja mám osobnú skúsenosť, že ak sú motivovaní a vidia zmysel svojej práce, radi sa púšťajú do nových projektov a teší ich každý úspech!“

Naráža najmä na dobré veci, na ktorých sa sám podieľal a vyžadovali si aj koordináciu s miestnym úradom. Takými sú najmä realizácie Malokarpatsko-šúrskej cyklomagistrály (JuRaVa), ďalej troch posledných ročníkov festivalu frankovky modrej a bratislavského vína  na Primaciálnom námestí či revitalizácia zanedbanej Obecnej záhrady s ďalšími členmi a sympatizantami Račianskeho spolku.

Pri záhrade sa ukázalo, ako veľa ľudí je ochotných pomôcť. Bol som z tocho chvíľami až dojatý! Stále viac si myslím, že lokálnej politike najviac škodia rôzne stranícke záujmy. Preto kandidujem ako nezávislý. Za mojim menom nenájdete žiadnu stranu. O to sa viac bavím na tom, že napríklad Michal Drotován je kandidátom SDKÚ-DS a tvári sa ako nezávislý. Ľudia by si mali dať pozor na takéto priehľadné triky,“ upozorňuje Mórik. Politikárčenie a rôzne opozičné taktiky razantne odmieta.

Tvrdí, že keď sa on a ďalší členovia neformálneho zoskupenia Račania dostanú do miestneho zastupiteľstva, budú sa pri každom projekte a hlasovaním riadiť iba jediným: Či pôjde o vec prospešnú pre Raču a Račanov. „Ak nie, môže byť starostom aj mimozemšťan, môj hlas na takýto projekt nezíska!“

Jozef Mórik, štatutár združenia JuRaVa

Jozef Mórik, štatutár združenia JuRaVa

Záchrana vzácneho vinohradu

Jozef Mórik žije v Rači odmalička a hoci nepochádza z vinohoradníckej rodiny, tradície mu učarovali. Angažuje sa pri akciách Račianskeho vinohradníckeho spolku a spolu s partiou nadšencov sa pustili aj do ďalšieho veľkého dobrodružstva – rozhodli sa obnoviť vinicu s rozlohou 29 000 metrov štvorcových!

Ide o jednu z lokalít, kde sa frankovka pestuje stovky rokov a pred tromi rokmi bola takmer zdevastovaná! „Je to také malé bláznovstvo v dnešnej dobe, keď vinohrady skôr miznú. My sme sa rozhodli ísť opačným smerom. Novým rezom sme zachránili 2500 starých koreňov, nanovo sme zasadili 9 tisíc mladých štepov frankovky modrej! Chceme ukázať, že obnova vinice, nie je len naša snaha zachrániť toto územie pred developermi. Ale že by to mohlo mať v budúcnosti aj ekonomickú návratnosť, lebo len tá zachráni naše krásne vinohrady!“

Ak veríte, že Jozef Mórik dokáže urobiť pre Raču ešte viac v pozícii poslanca, vyberte si ho z ponúkaného zoznamu kandidátov 15. novembra predtým ako vhodíte hlasovací lístok do urny!

Jozef Mórik (39)

Poslanecká agenda:

– realizácia nových cyklotrás, projekty sú pripravené
– revitalizácia hornej časti a dokončenie mobiliára Obecnej záhrady
– podporu vinohradníckych tradícií a s tým spojeného cestovného ruchu v Rači aj Bratislave
– s vinohradníkmi pripraviť reálne projekty revitalizácie viníc a ich ochrany
– dokončenie nevyužitých priestory NKD vrátane pivníc
– prestavba ihriska ZŠ Tbiliská na multifunkčný športový areál