V galérii úspešných račianskych športovcov je aj hokejista Ján Lipiansky. Bývalý reprezentant Slovenska dnes pracuje ako tréner mládeže v Slovane Bratislava, generálny manažér Miroslav Šatan si ho vybral aj ako kouča reprezentácie do 17 rokov. V roku 2014 sa stal Lipiansky laureátom prestížneho ocenenia Račianske srdce.

Komunálne voľby 2018

Podobne, ako ďalší hráči z jeho generácie (Pálffy, Stümpel, Lažo, R. Pucher), rozhodol sa aj on svoje životné skúsenosti a vlastnosti ako bola vytrvalosť, nezlomnosť, sebadisciplína a schopnosť pracovať pre tím ponúknuť verejnosti ako kandidát na poslanca.

Ako si spomínate na detstvo a mladosť na Karpatskom námestí?

Odmalička som býval a vyrastal na Komisárkach, tým, že som hral hokej veľa som aj cestoval, ale pamätám si ako sme vonku behávali a stretávali sa ako partia, celkovo mám spomienky pozitívne.

Pochodili ste počas športovej kariéry množstvo zaujímavých miest. Prečo ste sa rozhodli usadiť s rodinou v Rači?

Rovnako ako ja aj moja žena Alexandra bývala a vyrastala na Komisárkach. Ani jeden sme si nevedeli predstaviť žiť niekde inde. Tak sme dodnes ostali v Rači.

Ján Lipiansky

Čomu sa venujete po skončení úspešnej hokejovej kariéry?

Ostal som v štruktúrach Slovana Bratislava a venujem sa mládeží. Popritom som trénerom hokejovej reprezentácie do 17 rokov.

Ján Lipiansky si s Mirom Šatanom zahral v Slovane, dnes spolupracujú aj v reprezentácii.

Do funkcie si vás vybral generálny manažér SZĽH Miro Šatan, ktorý žije v Limbachu. Stretávate sa?

Áno s Mirom sme v kontakte, on má cestu domov do Limbachu okolo, tak sme častokrát išli týmto istým smerom. Teraz z dôvodu vyťaženosti obidvoch sa nestretávame tak často, viac sme v telefonickom kontakte.

Prečo ste sa rozhodli kandidovať za poslanca zastupiteľstva?

Som ten typ, čo by rád aj pomohol. To, že je vždy čo zlepšovať, vieme všetci. Len na Slovensku máme samých “manažérov” akurát robiť nemá kto.

Podporila vás v tomto rozhodnutí rodina?

Áno, podporila, lebo všetci žijú v Rači a všetkých sa to týka. Bude to niečo nové, uvidíme. Hlavne ma láka úplne nový a iný okruh práce a povinností.

Akou známkou by ste zhodnotili prácu samosprávy v posledných rokoch?

Ako občan vnímam mnoho pozitívnych zmien, ale ako som už skôr povedal, vždy máme čo zlepšovať a presne týmto smerom sa chcem uberať. Najskôr treba začať pracovať, potom budeme hodnotiť.

Kde vidíte svoj priestor v prípade, že budete zvolený za poslanca?

Určite šport. V tom som doma a viem v akom fyzickom a mentálnom stave je dnešná mládež. Nie je mi ľahostajná ani výstavba a tiež sa zaujímam o vinárov, vinohradníkov a ich problémy, nakoľko táto činnosť má aj v našej rodine dlhoročnú tradíciu. Môj svokor je vinár, vinohradník, dlhé roky pracoval vo Vinárskych závodoch a víno je v našej rodine vždy prvá voľba.

Fotogaléria:

Okrem trénovania mládeže máte aj deti úspešných športovcov. Našli by ste si čas na prácu poslanca?

Áno, časovo je to náročné, ale to mi nevadí. Som rád vyťažený. Čo mi prekáža viac sú hlúpi ľudia, ktorí si na všetko sťažujú, ale sami nie sú ochotní urobiť nič.

Aké výzvy čakajú na našu mestskú časť v najbližšom období?

Rád by som prispel k zlepšeniu podmienok na športovanie detí a mládeže. Verím, že v spolupráci so školami aj škôlkami sa to podarí, viem, že je na to potrebných viac peňazí. Netreba zabúdať na strednú vekovú skupinu a seniorov, lebo aj vďaka tejto generácii je Rača príjemným a úžasným miestom pre život.

Poznáte sa s tímom LBG Arény?

Viete si predstaviť, že by u nás vznikla hokejová akadémia alebo iné športové centrá?
Poznám ich len okrajovo. Viem, že sa to celé len naťahovalo a už to mohlo byť dávno hotové. Dokážem si predstaviť strašne veľa skvelých vecí a jednou z nich je aj športová akadémia v Rači.

JÁN LIPIANSKY
Narodený: 23. 7. 1974 v Bratislave
Stav: ženatý, 2 deti
Športová kariéra: s hokejom začínal v Slovana Bratislava, v roku 1994 ho draftoval do NHL klub Philadelphia Flyers. Obliekal dresy Slovana, Hershey (AHL), Karlovy Vary, Vsetín (ČR), Assat Pori (Fín.), Kasseln (Nem.), Zvolen, Košice a za Slovan hral v KHL.
Za Slovensko hral na MS 1994 a 1999, v reprezentácii odohral 31 zápasov.
Súčasnosť: tréner Slovensko 17 a mládež Slovana

jč, foto archív JL