Medzi kandidátmi, ktorí ohlásili svoj zámer zabojovať o miesto poslanca v parlamente bratislavského kraja, figuruje aj meno súčasného starostu Rače Petra Pilinského (45). Spravodaj Račan sa ho pýtal na dôvody, prečo sa rozhodol uchádzať o hlas voličov z Rače a Vajnôr a čo vyčíta súčasným poslancom aj vedeniu BSK.

Do poslednej chvíle nebolo zrejmé, či pôjdete kandidovať na poslanca do BSK. Prečo ste sa napokon rozhodli zabojovať?

Osobne nemám ambíciu zbierať poslanecké mandáty, ako najvyšší predstaviteľ Rače a starosta to však považujem za svoju povinnosť. Na pôde BSK sa ponúkajú možnosti na zlepšenie života ľudí u nás a tie podľa mňa treba konečne využiť. Ide o stredné a odborné školy, zdravotníctvo, dopravu, šport, podporu lokálneho turistického ruchu a vinárstva či starostlivosť o seniorov.

V minulosti – v roku 2013 – ste už túto možnosť mali, ale nevyužili ju…

Teraz to vnímam ako chybu. Nemal som vtedy chuť na kampaň a všetku tú špinu s ňou spojenú. Moja rodina vníma obdobie volebného boja veľmi zle. Dcérka po tom, čo robila pani Veselská ale aj ďalší kandidáti pri komunálnych voľbách 2014, kreslila volebné noviny, v ktorých ma obhajovala. Bolo to hrozne smutné.

Starosta Rače Peter Pilinský

Teraz je situácia iná?

Keď vidím, ako málo pre nás vybojovali dosluhujúci poslanci za Raču a Vajnory  (Juraj Lauko a Anna Zemanová – pozn. red.), považujem to za svoj dlh voči ľuďom z Rače, Krasňan a Východného. Podľa mňa totiž BSK urobil za posledné štyri roky pre našu lokalitu minimum a to treba zmeniť.

Viac o téme aj tu:

Viac aj tu: Kompletný zoznam kandidátov na poslancov do BSK za Raču a Vajnory

Je výhodou, keď sa do parlamentu BSK dostanú najvyšší predstavitelia mestskej časti? Okrem toho ste aj poslancom mestského zastupiteľstva Bratislavy…

Spojenie Rača – mesto – kraj je najvýhodnejšie na to, aby sme využívali všetky možnosti, ktoré tieto úrovne samosprávy ponúkajú. Keď som bol pre syna či dcéru, videl som na gymnáziu Hubeného interiér aj exteriér ešte z mojich študentských čias pred Nežnou revolúciou. Ak má kraj Rači pomôcť, musí tam byť aj niekto, kto za nás zabojuje a zároveň skoordinuje postupy a projekty na oboch úrovniach. S Rasťom Žitným by sme po piatich rokoch určite mali čo ukázať!

Mnohí ľudia ani nevedia, aké kompetencie majú samosprávne kraje.

Nie sú to zasa až také zanedbateľné oblasti. Vidím však, aký dlh má kraj voči našim ľuďom. Porovnajte si, ako vyzerá račiansky stacionár pre seniorov, naše školy a škôlky – všetky sú komplet opravené, stále na nich niečo vynovujeme a zlepšujeme. Na druhej strane vidíte ošarpané gymnázium Hubeného, polygrafické učilište či iné zanedbávané školy na Rybničnej a Domov seniorov, ktorého strecha nám tu lieta po celom sídlisku. To sa musí zmeniť, nový župan aj poslanci na to budú mať 5 rokov, čo je historická šanca pustiť sa aj do veľkých projektov. Rača v tomto období už nesmie ostať bokom!

Do zastupiteľstva BSK kandiduje zostava Peter Pilinský – Rastislav Žitný, ktorá zastupuje záujmy Rače aj v zastupiteľstve Bratislavy.

Zdroj: ja, foto: archív