Dva významné račianske spolky poslali ešte v polovici februára novému primátorovi Bratislavovi Ivovi Nesrovnalovi list, obsahujúci výzvu na spoluprácu. O čo ho požiadali?

“Sme veľmi radi, že jednou z vašich nosných tém kampane bola aj ochrana vinohradov a ich ďalší rozvoj resp. minimálne zachovanie súčasného stavu. Radi prispejeme k naplneniu tohto cieľa, nakoľko súčasný či už legislatívny stav alebo stav pozemkový t.j. tlak na ďalšie klčovanie vinohradov, je na kritickej hranici únosnosti a prispieva k devastácií,” uvádza sa v spoločnom liste Račianskeho spolku (podpísaný Róbert Witkovský, Jozef Mórik) a Račianskeho vinohradníckeho spolku (Dušan Žitný).

Spojenie síl

Jozef Mórik (Račiansky spolok) a Dušan Žitný (Račiansky vinohradnícky spolok).

Jozef Mórik (Račiansky spolok) a Dušan Žitný (Račiansky vinohradnícky spolok).

Cieľom tejto výzvy je naštartovať dialóg a spoluprácu v oblasti zachovania a rozvíjania vinohradníckych a vinárskych tradícií medzi mestom a tými, ktorí sa s problematikou vinohradníctva denne zaoberajú: “Veríme, že spoločnými silami vinohradníkov, vinárov, mestských častí a mesta Bratislava, dokážeme kritický trend zvrátiť a znovu prinavrátiť nášmu mestu to, čo bolo jeho súčasťou po stáročia.”

Festival frankovky

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal

Bratislavský samosprávny kraj v máji 2013 pripravill „Výzvu na ochranu vinohradov“ (viac tu), ktorú počas Prvej slovenskej výstavy vín podpísalo takmer 250 vinárov a návštevníkov akcie.

Okrem iných sa vtedy pod toto memorandum, ktorého iniciátorom bol aj vicežupan Ivo Nesrovnal, podpísal aj predseda vlády Róbert Fico.

Konkrétnym prvým krokom spolupráce po novembrových voľbách by mohol byť podľa predstaviteľov oboch spolkov z Rače organizácia 11. ročníka  Festivalu frankovky modrej a bratislavského vína, ktorý je súčasťou Korunovačných slávnosti plánovaných na 26. – 28. júna 2015 na Primaciálnom námestí. Na to, aby sa akcia mohla konať, treba okrem iných aj súhlas magistrátu.

“Na list sme zatiaľ odpoveď nedostali. Veríme, že primátor si na agendu, ktorá bola jednou z nosných tém jeho predvolebnej kampane, nájde čas už v najbližšom období a festival bude môcť pokračovať,” uviedol jeden z inicátorov výzvy Jozef Mórik z Račianskeho spolku.

Páčia sa vám aktivity Račianskeho spolku a chcete tiež pomôcť? informácie tu

Zdroj: račaweb, foto: archív