Oficiálna internetová stránka Mestskej časti Bratislava – Rača dnes (10. augusta 2015) informuje o výzve polície, ktorá dostala hlásenie o možnom riziku. To predstavuje neznáma mačkovitá šelma, ktorú už koncom júla zaregistrovali v neďalekom Senci…

Podľa najnovších informácií bola neznáma mačkovitá šelma koncom minulého týždňa spozorovaná a nahlásená v oblasti vinohradov – nad spojnicou Púchovskej a Rybničnej ulice. Polícia na to upozornila tak Raču ako aj Vajnory.

Obec upozorňuje na zvýšenú obozretnosť v oblasti vinohradov a lesa. V prípade spozorovania stôp alebo šelmy, volajte štátnu políciu: 158.

Ide o seneckého predátora?

Vo Vajnoroch vylepili o upozornení polície oznamy na verejných priestranstvách.

Vo Vajnoroch vylepili o upozornení polície oznamy na verejných priestranstvách.

Už koncom júla informovali médiá o tom, aký rozruch spôsobilo neznáme zviera v okolí Senca. Neznáma mačkovitá šelma sa vtedy podľa svedkov objavila za záhradou manželského páru v seneckej mestskej časti Svätý Martin. Hľadali ju vtedy nielen muži zákona, ale aj desiatky poľovníkov. Na pomoc sa vydal aj veterinár s uspávacou pištoľou. Nebezpečnú šelmu však stále nenašli a môže sa potulovať po okolí.

Zviera spozoroval starší manželský pár za ich záhradou po šiestej ráno. Malo byť škoricovej farby, s fľakmi a dlhým chvostom. Zmizlo v lese, poľovníci našli aj dôkaz o jeho prítomnosti:

Videli sme strhnutú srnčiu zver, takže určite tu niečo je. Nemôžeme to nechať tak, je to šelma, a to nie je sranda,“ povedal pre Nový Čas poľovnícky hospodár Dušan Targoš.

Nepodceňovať riziko!

Viackrát sa už objavili rôzne poplašné správy o rôznych tvoroch či ľuďoch, v prípade neznámej šelmy od Senca sa však zbierajú stále nové a nové informácie – jediné, čo zatiaľ chýba, je jej fotografia

“To zviera sa voľne pohybuje už tri týždne. Najprv bola za Sencom, potom u nás v Bernolákove ju týždeň naháňali policajti, poľovníci… Videli ju pri štrkovke ľudia, čo sa tam chodia kúpať, bola sa napiť vody. Je to divé zviera, aj keď mohla byť chovaná pri ľudoch a čiastočne ochočená, keď sa zotmieva, mení sa na predátora a loví všetko živé, čo sa pred ňou hýbe,” napísala v diskusii na Facebooku Lenka z Bernolákova.

Podľa nej a ľudí, ktorí zviera videli a sledovali jeho pohyb je o to nevyspytateľnejšia, že bola určite chovaná pri ľudoch. “Obydlia jej nie sú cudzie. U nás sa pohybovala za dedinou po poliach medzi kukuricou, kde lovila zver. V susednej dedine za posledných pár dní zmizlo dosť psov, čo behajú voľne po chotári. To zviera je lovec. A má hlad…”

Výskyt neznámej šelmy bol hlásený v seneckej časti Svätý Martin,. pri Bernolákove a naposledy na rozhraní Rače a Vajnôr, v oblasti Vajnorskej doliny.

Výskyt neznámej šelmy bol hlásený v seneckej časti Svätý Martin,. pri Bernolákove a naposledy na rozhraní Rače a Vajnôr, v oblasti Vajnorskej doliny.

Reportáž na TV Joj

Reportáž na TV Joj

Čo to podľa vonkajších znakov môže byť za zviera?

Môže to byť čokoľvek, psovitá alebo mačkovitá šelma, teraz už chovatelia robia všelijaké experimenty. Závisí to od toho, aký dlhý je chvost, či je zahnutý, či chlpatý, alebo nie. Tiež to závisí od výšky, spôsobu pohybu, lovu či zvukov. Škoricový môže byť aj vlk hrivnatý,“ povedala vtedy pre Nový Čas zoologička Martina Nemčeková.

Gepard

Gepard
Jaguár

Jaguár

Jaguár

Vlk hrivnatý

Vlk hrivnatý

Vlk hrivnatý

Mačka savannah

Mačka savannah

Mačka savannah

Rys ostrovid

Selma-rysKrížený pes

Viac aj tu: Neznámu šelmu videli v bratislavskej Rači. Podľa svedkov pripomína pumu

Zdroj: MÚ Rača, Račaweb, čas.sk, foto: archív, TV Joj