Keď na jar zakvitnú stromy japonskej čerešne pílkatej, alias sakury, je to pre ľudí zo širokého okolia mimoriadny zážitok. Toto divadlo farieb a vôní trvá len pár dní, opäť ho možno zažiť až o ďalších dvanásť mesiacov…

Čerešňa pílkatá sakura Bratislava Rača Krasňany alej

Polovica koruny stromu je klasická čerešňa, druhá sakura.

Pekná cesta v Krasňanoch, mestskej časti Bratislava – Rača, je hodná svojho mena práve vďaka tejto aleji. Čerešne sakury kvitnú na ružovo, sú však štepené na slovenskú čerešňu.

U exemplárov, kde spod bodu zaštepenia vyrastá aj pôvodný podpník, vzniká navyše zaujímavá bielo – ružová kombinácia.

Polovica alebo časť stromu kvitne na ružovo, druhá na bielo – a na tej koncom jari dozrejú aj jedlé čerešničky.

Stromoradie sa nachádza na oboch stranách Peknej cesty, najmä na tej pri Kategrále Sv. Šebastiána je však naozaj očarujúce. Chýbajúce stromy sa navyše pravidelne dosádzajú, ako sa to stalo po nedávnej výstavbe predajne Lidlu. Bola to nielen zákonná, ale aj osobná podmienka, ktorú investorom v oblasti tlmočil račiansky starosta a poslanec mestského zastupiteľstva Peter Pilinský.

Mladé stromčeky sa o pár rokov zaradia do ružového šíku a budú poskytovať pohladenie pre oči aj duše okoloidúcich.

Ak sa vám článok a galéria páčia, dajte o tom vedieť aj ostatným hlasovaním na vybrali.sme!

Fotogaléria:

Čerešňa pílkatá (sakura)

Čerešňa pílkatá (sakura) alebo aj Kanzan (Na okraji hory) je jedna z najobľúbenejších a zároveň najodolnejších okrasných čerešní. Je to zdravo rastúci malý až stredne veľký, opadavý strom. V mladosti je vzpriameného vzrastu, no s vekom sa jeho koruna rozširuje. Na jar je celý pokrytý veľkými, plnými, purpurovo-ružovými kvetmi a krátko po nich sa na ňom objavia mladé bronzové listy. Neskôr sa menia na tmavozelené a dorastajú na pomerne veľké, oválne až úzko oválne, so zúbkatými okrajmi. Predtým než na jeseň opadnú, sfarbujú sa na bronzovo-oranžové.

Kmeň stromu má charakteristické vodorovné pásiky (lenticely). Podobne ako v prípade iných okrasných čerešní aj odroda Kanzan má piestiky a tyčinky nahradené doplňujúcimi okvetnými lístkami, preto sú kvety sterilné a neprinášajú žiadne ovocie. Pestuje sa preto iba pre svoje kvety a dekoratívnu hodnotu. Tak ako u všetkých čerešní, akýkoľvek rez konárov by sme uňho mali vykonávať v lete, aby sme znížili riziko bakteriálnej infekcie. Je to vynikajúci strom na výsadbu stromoradí alebo pestovanie ako solitér v trávniku.  Najlepšie rastie vo vápenatých pôdach a znáša aj polotieň. V dospelosti dorastá do výšky 8-10 metrov a šírky 5-8 metrov. Zdroj: dreviny.sk

Autor: račaweb, foto: Račaweb