V kopcoch nad Račou sa už dlhší čas aktivizujú milovníci cyklistiky, pre ktorých sa stali svahy od Bieleho kríža až po Borinku či Pezinskú babu eldorádom adrenalínových zážitkov. Najnovšie pribudla do ponuky krásnych tratí ďalšia novinka.

Začiatok trasy s názvom Trail Biely kríž  (ďalej Trail BK) je v súčasnosti asi 700 m od Bieleho kríža, ktorý je známou križovatkou viacerých turistických a cyklistických trás. Začiatok je v nadmorskej výške cca 460 m.n.m. a koniec cca 219 m.n.m.

Trail Biely kríž ponúka veľa pekných zjazdov.

Trail Biely kríž ponúka veľa pekných zjazdov.

Dielo nadšencov

Nápad vybudovať Trail BK vychádzal z viacerých podnetov. Predovšetkým to bol stav či výskyt podobných trás na okolí – t.j. jediná vhodná trasa pre MTB smerom z Bieleho krížu do Rače bol turistický chodník (modrá značka), ktorý je vo veľkom navštevovaný turistami, ale aj cyklistami.

Trail Biely kríž: Mapka trate, ktorá rozširuje ponuku športovania.

Trail Biely kríž: Mapka trate, ktorá rozširuje ponuku športovania.

Povoľovací proces zastrešený občianskym združením Slovenská Mountainbikingová Asociácia trval takmer 9 mesiacov. Na jeho konci mali v rukách súhlasné stanovisko od všetkých potrebných dotknutých orgánov a inštitúcii.

Vo Svätom Jure nepochodili

Výnimkou je správca časti územia, ktoré patrí mestu Svätý Jur. Tu sa aktivisti a nadšenci prvýkrát stretli s absolútnou neochotou a to zo strany správcu tejto časti lesa (1. Svätojurská a.s.). Ten sa vyjadril v zmysle, že táto časť lesa má iba hospodársku funkciu, je určená na ťažbu dreva a nie na budovanie cyklotrás. Z toho dôvodu chýba časť až po Biely kríž.

Fakty, čísla a info o trati

– Na trase sa nachádza veľa úsekov kde si treba prišliapnuť a naplno otestovať svoju kondičku, ako dole kopcom, tak aj do kopca. Návšteva Trailu BK sa odporúča všetkým, čo si chcú zlepšiť svoje technické schopnosti jazdy na bajku, kondičku alebo len sa previesť po lese a vychutnať si okolitú prírodu.
– Na budovaní trasy sa zúčastnilo a zúčastňuje viacero dobrovoľníkov, ktorí prispeli svojimi nápadmi k skvalitneniu jednotlivých úsekov.
Celková dĺžka Trailu Biely Kríž – 3,2 km.
– Približný čas jazdy pre bežného smrteľníka je okolo 12 minút.

Fotogaléria:

Zdroj: TBK, Adam Čevela, člen SloMBA