Mestské lesy Bratislava plánujú na územiach, ktoré spravujú, viaceré novinky a rekonštrukcie. jedna z nich sa týka aj lokality, ktorú Račania dobre poznajú a využívajú ju na oddych či turistiku.

Organizácia plánuje už tento rok do konca novembra zrekonštruovať jeden z najobľúbenejších areálov v lesoparku – Červený kríž za 55 000 eur bez DPH.

Prístrešok, domček na strome aj ihrisko

Postaviť sa tu má veľký piknikový prístrešok, detské hracie prvky a zrekonštruovať sa má aj rekreačné priestranstvo. Lokalita si vyžaduje celkovú rekonštrukciu, nakoľko posledná obnova je z roku 1995. V rámci príprav na rekonštrukciu je už hotová aj projektová dokumentácia. V budúcom roku pribudne aj nové detské ihrisko.

Na stromoch v lesoparku zas majú pribudnúť aj tri domčeky na stromoch. Celková investícia bude približne na úrovni 54 000 eur. Jeden z domčekov má byť hotový už koncom septembra.

Mestské lesy Bratislava

V budúcom roku pribudne na Červenom kríži aj detské ihrisko.

Mestské lesy Bratislava

Mestské lesy Bratislava postavia viacero drevených domčekov na stromoch.

Viac o téme čítajte aj tu: Mestské lesy ohlásili rekonštrukciu areálu Červený kríž

Súčasná podoba areálu Červený kríž

Súčasná podoba areálu Červený kríž

Minuloročný návrh rekonštrukcie areálu Červený kríž.

Minuloročný návrh rekonštrukcie areálu Červený kríž.

Drevená vyhliadková veža

Mestské lesy však plánujú aj viaceré ďalšie novinky. Pod Kamzíkom má ešte v tomto roku, do konca októbra, vyrásť drevená vyhliadková veža. Táto investícia by mala celkovo vyjsť aj s DPH na 32 500 eur.

Ďalej je už tento rok plánovaná rekonštrukcia rybníkov na Železnej studienke za asi 300 000 eur bez DPH. Ich revízia totiž ukázala havarijný stav výpustných a nápustných zariadení.

Naplánovaná je aj rekonštrukcia lesných asfaltových ciest za približne 126 000 eur bez DPH s 20-percentnou eurofondovou spoluúčasťou a taktiež rekonštrukcia lesných nespevnených ciest za 40 000 eur.

Mestské lesy Bratislava

Na niektorých rekreačných miestach umiestnia drevené sochy hmyzu a zvierat vhodné aj na preliezanie.

Novinky aj v ďalších lokalitách

Zámerom je aj vybudovanie štyroch mostov cez tok Vydrice. Do konca októbra má vyrásť altánok Pri Dele na Partizánskej lúke za 6000 eur bez DPH. V bratislavskom lesoparku pribudne zrejme do polovice novembra aj päť drevených plastík zvierat vhodných aj na preliezanie. Nainštalované budú na najviac navštevovaných miestach.

Plánuje sa aj rozšírenie súčasnej parkovacej plochy a vybudovanie ďalšieho parkoviska v lokalite Kamzík, pod vysielačom a v lokalite pod Červeným mostom.

V najbližších rokoch má byť vybudované aj Arborétum Kamzík – zariadenie pre environmentálnu výchovu a lesnú pedagogiku či multifunkčné ihrisko na Drieňovských lúkach.

Zdroj: Koncepcia rozvoja Mestských lesov v Bratislave 2016 – 2018