V Rači sa dňa 26. apríla budú už po tretíkrát konať obľúbené bežecké preteky s názvom Račiansky polmaratón a Račianska desiatka. A zostava bude tento raz vyšperkovaná aj slávnym českým atlétom, držiteľom viacerých svetových rekordov!

Jan Železný vytvoril v hode oštepom sériou dodnes neprekonaných rekordov.

Jan Železný vytvoril v hode oštepom sériou dodnes neprekonaných rekordov.

I tento ročník podujatia sľubuje veľkú účasť, medzi súťažiacimi dokonca majú byť aj známe osobnosti. Podľa prvých informácií nahlásila svoju účasť aj skutočná športová legenda – Jan Železný (47)!

Známy ako najlepší oštepár všetkých čias, držiteľ troch zlatých a jednej striebornej olympijskej medaily, trojnásobný majster sveta, niekoľkonásobný rekordman a držiteľ súčasného svetového rekordu v hode oštepom (98,48 metra) sa chystá zavítať do Rače aj s českým ministrom školstva Marcelom Chládekom.

Podľa našich informácií majú program na území Rače, konferencia so športovou tematikou sa má konať v Hoteli Barónka.

Takáto vzácna návšteva z Čiech bude pre nás veľkou cťou. Okrem Jana Železného diváci medzi bežcami uvidia známe tváre spomedzi slovenských hercov a spevákov,“ povedal športový referent v Rači Marek Porvazník, ktorý v týchto dňoch finišuje s prípravami na podujatie.

Štart polmaratónu bude na Námestí A. Hlinku, trasa povedie vinicami Rače, Vajnor a Svätého Jura až k Pustému kostolíku. Na obľúbené preteky sa môžete prihlasovať online do štvrtka 23. apríla, alebo priamo na mieste najneskôr 30 minút pred štartom. Viac informácií tu.

Zdroj: Eva Miklánková, hovorkyňa MČ Bratislava – Rača

Video: Rekord Jana Železného

Vizitka: Jan Železný

* 16. jún 1966, Mladá Boleslav je český atlét, oštepár. Je považovaný za najlepšieho oštepára všetkých čias.

Je držiteľom troch zlatých (1992, 1996, 2000) a jednej striebornej medaily z Olympijských hier (1988), trojnásobný majster sveta (1993, 1995, 2001), niekoľkonásobný rekordman a držiteľ súčasného svetového rekordu v hode oštepom (98,48 metra). Oštepom bolo 83-krát v histórii hodené nad 90 metrov. Z týchto 83 hodov hodil 52 Jan Železný. Bol vyhlásený za Atléta sveta (2000), Atléta Európy (1996, 2000) a stal sa českým Športovcom roku (1993, 1995, 2000, 2001).

Fotogaléria: