Konkrétny krok k zníženiu dopravného zaťaženia Račianskej ulice! Na základe iniciatívy Rasťa Žitného sa podarilo získať pre obyvateľov Mestskej časti Bratislava – Rača výrazné posilnenie električkovej prepravy. Ku linkám číslo 3 a 5 pribúda od 3. novembra v rannej aj úplne nový spoj označený číslom 6. Ako sa to podarilo?

Niektoré nápady sa na začiatku zdajú byť odvážne, ale stačí na nich pracovať, priniesť konštruktívne návrhy a zrazu sa veci pohnú dopredu,“ povedal pre najnovšie vydanie spravodaja Račan Rastislav Žitný (42).

Riešenie zápchy na Račianskej

Primátor Milan Ftáčnik, Rastislav Žitný a Peter Pilinský na inšpekčnej jazde pred spustením novej linky

Primátor Milan Ftáčnik, Rastislav Žitný a Peter Pilinský na inšpekčnej jazde pred spustením novej linky

Následne sa v spolupráci so starostom Petrom Pilinským zamerali na ďalší pálčivý problém našej mestskej časti, ktorým sú ranné ale aj popoludňajšie dopravné zápchy na Račianskej ulici.

„Musíme ľudí presvedčiť, aby čo najviac využívali mestskú hromadnú dopravu. Len tak znížime počet áut na prepchatých cestách. To, že máme v Rači a Krasňanoch električkovú trať, je veľký dar a bolo by hriechom nevyužiť to!“ vraví Rasťo Žitný.

Pridáva aj osobné poďakovanie: „Som veľmi rád, že vedenie Dopravného podniku ako aj primátor Milan Ftáčnik súhlasili s tým, aby linka 6 neostala stáť na Gaštanovom hájiku, ale pokračovala až na konečú na Komisárkach. Nepochybujem o tom, že sa táto zmena osvedčí. Ak prispeje k skvalitneniu dopravy, mohlo by dôjsť k trvalej zmene trasy linky číslo 6.“

Komfortné cestovanie

Po zmene sa interval čakania na zastávkach v Rači aj Krasňanoch až po Račianske Mýto zníži z 3 až 5 minút na 2 až 3 minúty. Ide o rannú špičku v zimnom období, kedy je vyťaženosť električiek najvyššia. Ich preplnenosť nútila mnohých jazdiť radšej autom – to sa teraz podľa predpokladov zmení!

Starosta: Takáto spolupráca  prináša výsledky pre ľudí!

V prípade posilnenia električkovej dopravy ide o model podobný zdravotnej starostlivosti – mesto ponúkne základnú obslužnosť a ak chce mestská časť pre svojich ľudí nadštandard, môže si ho priplatiť. Posilnenie električiek v rannej špičke nás vyjde zhruba 1 000 eur na mesiac.

Podľa starostu Petra Pilinského takéto zintenzívnenie MHD do Rače v kombinácii so zachytným parkoviskom pre mimobratislavských vodičov môže v budúcnosti vyriešiť neúnosnú dopravnú situáciu na Račianskej ulici!

Fotogaléria:

Som rád, že práve v Rači spúšťame pilotný projekt v rámci Bratislavy, keď sa samospráva konkrétnej mestskej časti plánuje podieľať na zlepšení transportu svojich obyvateľov,“ spokojne konštatuje starosta Peter Pilinský, ktorý ocenil Žitného nápad a iniciatívu.

Spolupráca s energickým projektovým manažérom Rasťom Žitným (kandiduje v blížiacich sa voľbách) podľa neho ukazuje, aké je potrebné mať aj na úrovni mestského zastupiteľstva konštruktívneho človeka. „Práve preto spolu kandidujeme za mestských poslancov. Aby sme na pôde Bratislavy mohli bojovať za Račanov a nie proti nim,“ pripomína Pilinský.

Ako bude jazdiť „šestka“?

Od pondelka 3. novembra jazdia počas rannej špičky vybrané spoje linky 6 už z Rače. Pôvodne začínali až pri Železničnej stanici Vinohrady, ďalej pokračujú po bežnej trase cez centrum do Karlovej Vsi. Rovnakú trasu absolvujú aj v opačnom smere, a teda: Karlova Ves – Račianske Mýto – ŽST Vinohrady – Komisárky (konečná). Dôvodom posilnenia dopravy z Rače je nedostatočná kapacita liniek 3 a 5 v niektorých časoch rannej špičky v jesennom a zimnom období.

Aktualizovaný cestovný poriadok šestky nájdete na stránke imhd.sk

Cestovný poriadok linky číslo 6

Aktualizovaný cestovný poriadok linky 6.

Aktualizovaný cestovný poriadok linky 6.

Zdroj: MÚ Rača, doplnené: Račaweb, foto: MÚ BA – Rača, imhd.sk