Bankový pracovník a poslanecký asistent Filip Rybanič sa stal vo voľbách na jeseň 2018 poslancom zastupiteľstva v Rači. Teraz však o mandát príde, keďže Krajský súd v Bratislave ho v odvolacom konaní odsúdil na tri roky podmienečne s odkladom jeden rok. Príde tak o mandát poslanca a na jeho miesto nastúpi prvý z kandidátov pod čiarou.

Skutok sa stal a spáchal ho práve Filip Rybanič,“ uviedol podľa portálu aktuality.sk predseda senátu Peter Šamko pri čítaní odôvodnenia rozsudku v prípade porušenia bankového tajomstva.

Zneužitie údajov banky

Senát odmietol, že by Rybanič bol tzv. whisteblowerom, teda človekom, ktorý odhaľuje nezákonné praktiky svojho zamestnávateľa.

Filip Rybanič príde o mandát poslanca MZ Bratislava – Rača

Rybanič si prezeral účty bývalého ministra Kaliňáka a informácie následne posunul politickej opozícii a prišlo aj k ich zverejneniu.

Išlo o cielené zneužitie prihlasovacích údajov, ktorému mu banka poskytla,” zdôraznil predseda senátu Peter Šamko.

V spore poslanca za SaS žalovala z porušenia bankového tajomstva Tatra banka ako jeho vtedajší zamestnávateľ.

Zo zákona príde o mandát

“Podľa zákona o obecnom zriadení mandát poslanca zaniká jeho právoplatným odsúdením za úmyselný trestný čin,” informovala o ďalšom postupe v takýchto prípadoch hovorkyňa ZMOS Marta Bujňáková.

Prvým náhradníkom Ivan Vrana

Po zbavení mandátu Rybaniča by ho mal v račianskom poslaneckom zbore nahradiť Ivan Vrana. Ten skončil vo volebnom obvode Rača na celkovom 11. mieste so ziskom 1376 hlasov, keď za desiatym Mariánom Vulganom zaostal len o 6 hlasov!

Vrana (viac tu) je známy ako propagátor račianskeho vinohradníctva a vinárstva, organizuje viacero kultúrno-spoločenských aj prírodovedných akcií na ich podporu.

Ivan Vrana je znalcom račianskeho vinohradníckeho chotára, sprevádza po ňom milovníkov vína.

Výsledky komunálnych volieb 2018 v Rači

jč, foto FB F. Rybanič, archív Račan