Obyvateľom susedných Vajnôr došla trpezlivosť po opakujúcich sa nájazdoch zlodejov bicyklov a vlamačov do rodinných domov. Miestny úrad zverejnil výzvu občanom, viacerí začínajú hliadkovať po nociach v okolí a budovať neoficiálnu domobranu. Kedy sa spamätá polícia a mestská polícia a začne ísť tvrdo po krku tým, čo rabujú naše majetky a ešte sa aj všetkým smejú do očí?

Upozornenie na zvýšenú ostražitosť pri ochrane domov a majetku vo Vajnoroch zverejnil miestny úrad na svojej stránke 11. mája 2015. “Z dôvodu opakujúcich sa vlámaní do rodinných domov a krádeži bicyklov v našej MČ Vajnory si Vás dovoľujeme upozorniť, aby ste boli ostražití, dávali si  zvýšený pozor na svoj majetok i majetok susedov a  pri akomkoľvek podozrení volali mestskú políciu na tel. č. 159,” znie text výzvy.

Jeden zo štvorice Vajnorských zlodejov počas 5. krádeže za 2 týždne.

Jeden zo štvorice Vajnorských zlodejov počas 5. krádeže za 2 týždne.

Mestská časť uvádza, že už podnikla opatrenia, požiadala opakovane o pomoc mestskú a štátnu políciu o zvýšené hliadkovanie v mestskej časti počas dňa i noci.

Ľuďom došla trpezlivosť!

Napriek týmto opatreniam už došla ľuďom trpezlivosť a začali sa o svoje okolie zaujímať nielen ako nezaujatí pozorovatelia. Primäli ich k tomu množiace sa krádeže.

Tu boli pôvodne 3 bicykle.

Tu boli pôvodne 3 bicykle.

“Červená felícia combi. ŠPZ MA XXX XX tmavé fólie. Práve sa premáva po ulici Na doline a medzi novými ulicami Nad Valkom. Šofér si obzerá rodinne domy. Akonáhle zistil, že sa naňho pozerám, išiel ďalej,” napísala na Facebooku Anna.

Tomáš pridal aj fotografie z bezpečnostnej kamery vo vchode domu. Tie zachytávajú muža asi do 30 rokov, ako vchádza a následne odchádza s bicyklom! Podľa informácií členov skupiny Vajnoráci len za posledné dni ukradli v obci detský bicykel, o 4 dni tu vykradli dve autá, o ďalšie 2 dni zasa 2 zamknuté bicykle zvnútra zamknutej bytovky!

Keď prišla 4. a 5. krádež v priebehu 2 týždňov na tom istom mieste a kompetentné orgány nedokázali účinne zasiahnuť, rozhodli sa Vajnoráci veci aktívne riešiť a pomáhať si, ako vedia. Dokazujú to fotografie, na ktorých vidno, ako ľudia hliadkujú na streche budovy a pozorujú okolie a cesty počas noci.

Starosta vyzýva k opatrnosti

Starosta mestskej časti Ján Mrva síce verejne upozorňuje na riziká takéhoto počínania, ale morálne stojí na strane svojich susedov. “Informujte ma na verejný mail, všetky správy čítam a aj na ne odpisujem, hoci ich je niekedy aj 350 denne. Snažím sa zabezpečiť, aby boli sťažnosti vybavené – zázraky ale robiť neviem – tak si viete predstaviť, ako som na úrade aj na iných úradoch a organizáciách “obľúbený”.”

Úradujú aj v Rači?

Správu uvádzame na portáli račaweb.sk aj preto, že aj u nás sa pravidelne objavujú menšie či väčšie krádeže. Okrem zákonnej činnosti štátnej a mestskej polície je najlepším spôsobom, ako nájazdom zlodejov zabrániť a odradiť ich, predovšetkým všímavosť každého z nás!

Ak niečo vidíte, neváhajte všetko dokumentovať a najlepšie bez váhania kontaktovať políciu (158) alebo 24-hodinový dispečing Okrskovej stanice Mestskej polície hlavného mesta SR Bratislavy – Nové Mesto (patrí sem aj Rača) na čísle +421 2 446 348 04 resp. skrátenom  čísle 159.

Páči sa vám článok? Dajte o ňom vedieť čo najväčšiemu počtu ľudí cez vybrali.sme.sk – hlasujte tu!

Fotogaléria:

Zdroj: Račaweb, foto: Vajnoráci na Facebooku