Tesne pod lesom, kde niekedy bývalo jazierko, sa v lokalite Veľký Komandl, sa nachádza jeden z posledných dochovaných kolových alebo štekových vinohradov v račianskom chotári. Na slnečnej parcele, celkom na vrchu sa rozprestiera čarovný vinohrad.  S obdivuhodnou precíznosťou a láskou sa o 15 árov stará Jozef Polakovič, ktorý má vinicu obrobenú a v skvelej forme, hoci korene už majú neuveriteľný vek!

Oberačka v kolovom vinohrade v Rači.

Tradičná oberačka v kolovom vinohrade v Rači.

Môj dedko s babkou kúpili prvú časť vinohradu v roku 1938. Druhú časť, ktorá bola vtedy ešte zarastená agátmi, dokúpili neskôr,“ povedala nám typická račanská gazdinka plná energie, vitality a dobrej nálady Darina Polakovičová.

Celá rodina Polakovičovcov, v ktorej už nechýbala ani deti a vnučka, nás privítala vo sviatočnej chvíli – počas oberačky. Samozrejmosťou bolo občerstvenie, typické pre túto tradičnú činnosť – víno, pečené alebo údené mäso na chlebe, s horčicou alebo chrenom, a uhorkou.

Celý rok je tu čo robiť, ale napriek veku rodí vinič pekne,“ tvrdí Jozef Polakovič a ukazuje nám pekné strapce véčéesky, veltlína či vlašáku.

„Staré vedenie ale bolo náročnejšie na prácu. Koľkokrát si musím ku koreňu pri strihaní alebo oberačke aj čupnúť, keďže všetko podstatné je nižšie pri zemi. Pri drátenke je robota pohodlnejšia,“ pripúšťa.

Fotogaléria:

Počet koreňov v kolovom vinohrade nemajú presne spočítaný. Podľa nášho odhadu to môže byť do 800 kusov, všetky sú vedené starým spôsobom pri agátovom šteku.

Kedy prišli drátenky?

Ten sa v Rači pri pestovaní viniča používal možno stovky rokov, až kým sa v 40. rokoch minulého storočia nezačali vinohrady po prvý raz aj u nás na skúšku zakladať do riadkov – na drôty a drevené stĺpiky, ktoré boli predchodcami betónových.

Oberačka v kolovom vinohrade Polakovičovcov.

Takzvané „drátenky“ neskôr od 60. rokov vo veľkom začalo zakladať aj bývalé JRD Rača, ktoré skultivovalo na pestovanie hrozna množstvo nových svahov a vybudovalo aj viacero terasových honov.

Občianske združenie Račiansky spolok oslovilo majiteľov tejto unikátnej vinice s možnosťou zaradiť ju do projektu Račanský vinohradnícky chodník, ktorý má za cieľ propagáciu a podporu vinohradníctva a vinárstva v Rači a pomoc tým, ktorí túto tradíciu stále opatrujú.

Račanský vinohradnícky chodník pripravuje Račiansky spolok a Račiansky vinohradnícky spolok s cieľom zachrániť historické vinice v Rači.

Ján Bednarič, foto autor, archívne foto Rača na starých fotografiách a pohľadniciach/Radomira Tolnay