Vo vinohradoch pribudla tabuľka s výstražným nápisom, lokalita Bratislava - Nové Mesto.

Vo vinohradoch pribudla tabuľka s výstražným nápisom, lokalita Bratislava – Nové Mesto.

Viacerí pestovatelia hrozna v malokarpatskom regióne si sťažujú na nezvyčajne premnoženú zver, ktorá ohrozuje ich úrodu. Srnky, zajace, ale aj diviaky páchajú škody, ktoré môžu byť pre menších producentov likvidačné.

Elektrický ohradník v lokalite Ahoj chráni rozľahlý vinohrad.

Elektrický ohradník v lokalite Ahoj chráni rozľahlý vinohrad.

Po miernej zime je zver premnožená a už od jari vyhľadáva potravu aj hlboko pod pásom lesa, pričom v tomto priestore nemá – okrem poľovníkov – prirodzených nepriateľov v podobe predátorov. Zdržiava sa najmä v opustených a neobrábaných vinohradoch, ale aj tzv. rúnach, ktoré jej poskytujú dokonalé útočisko.

V jarných mesiacoch páchala zver škody najmä obhrýzaním mladých štepov či výhonkov, teraz sa púšťa aj do samotných strapcov. Tým, že zakusne do najkrajších a najzrelších bobuliek, vytvára predpoklady na šírenie chorôb v celej vinici.

V chotári Nového Mesta, zhruba na úrovni lokality Ahoj, nedávno pribudla takáto elektrická zábrana okolo celého vinohradu. Tabuľky upozorňujú na to, že ide elektrický ohradník.

Iní majitelia vinohradov sa snažia najmä na prvé stĺpiky umiestniť drôtené pletivo, v oboch prípadoch však ide o namáhavú, pracnú a najmä finančne náročnú operáciu, ktorú si nemôže dovoliť každý.

Viac o tejto téme aj tu: Fotograf zachytil nálet škorcov na vinohrad Rinzle

Fotogaléria:

Ohradník je osadený na plastových stĺpikoch.

Ohradník je osadený na plastových stĺpikoch.

Ohradník je označený žltými tabuľkami.

Ohradník je označený žltými tabuľkami.