Smutná správa obletela Slovensko v piatok trinásteho… Navždy nás vo veku  76 rokov opustil legendárny slovenský horolezec Ivan Fiala. Svojimi priekopníckymi športovými výkonmi sa zapísal zlatými písmenami do histórie nielen nášho horolezectva.

Ivan Fiala po návrate z expedície

Absolvoval stovky výstupov v Tatrách. V Alpách napr. pilier Veveričiek na Cima Ovest, prvovýstup na Blaitiére. Liezol na Pamíre, v Nórsku, v Hidukúši, na Aljaške výstup na Mt. McKinley, v Andách Huascarán a Aconcagua.

Chvíľa do histórie

Najviac však zaujal 11. júla 1971, keď s Michalom Orolinom vystúpili ako prví horolezci vtedajšieho Československa a celého východného bloku na vrchol osemtisícovky Nanga Parbat (8 125 m.n.m.).

Ivan Fiala

Bol na oboch výpravách na Makalu, na prvej strávil spolu so Psotkom týždeň pri umierajúcom Kounickom, ktorého sa neúspešne pokúsil zniesť. Na druhej v r. 1976 dosiahol južný vrchol Makalu (8010 m).

Ivan Fiala na vrchole Nanga Parbatu (8125 m) v roku 1971 v rámci II. československej expedície.
Vrcholové družstvo tvorila štvorica Kriššák, Orolin, Fiala a Záhoranský.

Spoluorganizoval aj dve výpravy na Mt. Everest v 80-tych rokoch, bol vedúcim tej druhej v r. 1988, keď po dosiahnutí vrcholu Justom vo víchrici zahynuli štyria naši špičkoví horolezci (Just, Božík, Becík, Jaško). Vtedy skončil s lezením.

Zobral si Račanku

V Rači sa počas najväčšej slávy objavoval často. Najmä na Kopaniciach. Jeho prvou manželkou bola Renáta Fitošová, sestra v Rači známeho Karola Fitoša, ktorí bývali v spoločnom dvore na Potočnej ulici so Sučanskými a Vajanskými.

Mali spolu dve dcéry – Renátu a Zuzanu, ktorá je známa herečka.

Ivan Fiala s dcérou Zuzanou.

Na cintoríne mu leží kamarát Lednár

Pred pár rokmi sa Ivan Fiala spolu s ďalšími známymi slovenskými horolezcami stretli na cintoríne v Rači. Prišli si uctiť pamiatku na Stanislava Lednára. Zahynul v roku 1966 pri pokuse zopakovať zimný sólovovýstup v severnej stene Matterhornu.  Pri Lednárovom hrobe sa stretli Vlado Launer, Marián Bilický, Ivan Fiala, Marián Šajnoha, Jozef Krištúfek, Milan Skýva, Ivan Kluvánek, Pavel Klein, Juraj Zaťko, Ján Psotka.

Kamaráti pri hrobe Stana Lednára v Rači. Zľava Vlado Launer, Marián Bilický, Ivan Fiala, Marián Šajnoha, Jozef Krištúfek, Milan Skýva, Ivan Kluvánek, Pavel Klein, Juraj Zaťko, Ján Psotka.

Ivan Fiala v relácii Bez dresu na TA3:

Račaweb, foto archív