Mestská časť Rača začiatkom tohto roka začala spoluprácu s magistrátom Hlavného mesta a Slobodou zvierat. Za úlohu si dali zmonitorovať a riešiť problém s pribúdajúcim množstvom túlavých mačiek na voľných priestranstvách v mestskej časti Rača. Do dnešného dňa Sloboda zvierat odchytila a vykastrovala dohromady 33 túlavých mačiek, z toho 13 samcov a 20 samíc.

Odplata za túto službu sa nerealizuje z rozpočtu mestskej časti.

Pomáhajú ľudia z okolia

Odchyt a sterilizácia túlavých mačiek prebieha v Rači.

Odchyt a sterilizácia túlavých mačiek prebieha v Rači.

„Zatiaľ sa nám v Rači osvedčila spolupráca s občanmi, ktorí nám ukážu miesto výskytu mačiek, niektorí aj osobne pomôžu pri odchyte. Je to praktické najmä vtedy, ak ich mačky poznajú a dajú sa ľahšie chytiť,“ povedala šéfka Slobody zvierat Pavla Dugovičová s tým, že v odchyte v Rači naďalej pokračujú.

„V zimných mesiacoch sme odchyt prerušili počas snehových kalamít. Výjazdy do Rače robíme popri ostatnej práci pri odchyte túlavých či zabehnutých psíkov v iných častiach Bratislavy a ďalších  povinnostiach, čiže nedokážeme presne povedať deň a čas, kedy do Rače prídeme.“

Mestská časť Bratislava – Rača na tento účel vytvorila mailovú adresu tulavemacky@raca.sk, kde obyvatelia nahlasujú výskyt mačiek a tiež svoje kontaktné údaje na potrebu prípadnej asistencie pri odchyte. Všetky odchytené mačky sú vyšetrené u veterinára, vykastrované a v dobrom zdravotnom stave znova vypustené do verejných priestranstiev.

Kde už vykonali odchyt?

Pri Šajbách 8 mačiek
Alstrova  4
Horná ul. 2
Tbiliská ul. 3
Račianska ulica (AB kozmetika) 6
Hrušková ul. 3
Pekná cesta 6
Krasňany 1
Spolu: 33 sterilizácií (13 samcov, 20 samíc)

Veľa zachránených životov

„Sloboda zvierat túto službu v Bratislave realizuje už niekoľko rokov, vykastrujeme stovky mačiek a kocúrov ročne. V konečnom dôsledku sú to tisíce zachránených životov nechcených mačiatok,“ uviedla pre portál Bratislava24 Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Jedna mačka môže mať mladé 2 aj 3 razy ročne. Znamená to 20 mláďat, ktoré v polroku dosiahnu pohlavnú dospelosť a ďalej sa množia. Kastrácie sú podľa ľudí z terénu a so skúsenosťami z praxe jediným humánnym riešením, aby sa predchádzalo nekontrolovanému množeniu a následnému krutému zabíjaniu mláďat.

Nedávno odstraňovali príbytky pre túlavé mačky aktivační pracovníci v okolí Jurkovičovej ulice

Nedávno odstraňovali príbytky pre túlavé mačky aktivační pracovníci v okolí Jurkovičovej ulice

Mnohí ľudia kŕmia zo súcitu túlavé mačky.

Mnohí ľudia kŕmia zo súcitu túlavé mačky.

Príbytok pre túlavé mačky.

Príbytok pre túlavé mačky.

Zdroj: Eva Miklánková, MÚ Rača, foto: MÚ Rača, Sloboda zvierat